Ла Лига 30-то коло: Најава, анлиза и предлог типови

Во шпанската Ла Лига на ред стигна 30-то коло. За лидерската позиција можеби и нема да има толку борба, но за позициите за Европа и за опстанок ќе веруваме дека ќе има.

Еспањол – Кадиз – 1

Во првиот натпревар од новата рунда во Каталонија ќе пристигне екипата на Кадиз, а како домаќин ќе биде тимот на Еспањол. Каталонците запишаа шест последователни порази и со оглед на тоа воопшто не е чудно што се дел од црвената зона. Кадиз е на 16-та позиција со вкупно 31 бод, но се уште немаат сигурен опстанок. Веруваме дека Еспањол ќе стави крај на лошата серија и типуваме 1 со квота 1.85 во Mozzart.

Осасуна – Бетис – ГГ

Осасуна игра доста променливо, а во последно време може да кажеме и катастрофално. Најдобар доказ за тоа ни се натпреварите од последните пет првенствени дуели каде што запишаа само една победа и едно реми. Бетис од друга страна со победа во последниот натпревар против Еспањол ја прекина серијата од два последователни порази. Овие две екипи знаат да изиграат отворено, па предлагаме да пробате ГГ со квота 2.05 во Bet365.

Алмерија – Атлетик Билбао – 2

Алмерија е веднаш над црвената зона, но тоа не значи дека имаат гарантирано опстанок, па до крајот ќе мора да собираат уште бодови. Гостите се на 7-то место и заостнауваат 4 бода од позициите кои можат да ги одведат во Европа, а за нив тоа би било голем успех да стигнат до таму. Наш предлог е 2 со квота 1.83 во 22Bet.

Сосиедад – Рајо Валекано – 1

Сосиедад е дел од зоната која води во ЛШ и претпоставуваме дека ќе дадат се од себе да се задржат тука до самиот крај. За противник го имаат тимот на Валекано кој победи во минатото коло после подолг период. Сосиедад нема право на кикс и очекуваме победа за нив. Коефициентот за 1 изнесува 1.71 во 20Bet.

Ваљадолид – Жирона – 3+

Овде имаме дуел на две екипи од средината на табелата. Ваљадолид со победа над Виљареал во последното коло ја прекината серијата без победа, а пред тоа ремизираа и против Мајорка. Жирона од друга страна е без пораз на последните четири дуели и во тој временски период запишаа две победи и две реми. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 1.97 во Mozzart.

Реал Мадрид – Селта Виго – 1/1

Во последниот саботен термин за Ла Лига ќе се сретнат екипите на Реал Мадрид и Селта Виго. Домаќините се на втората позиција и имаат солиден заостаток во однос на лидерот Барселона, но добро е тоа што пред неколку дена го заверија пласманот во ½ финалето од ЛШ. Селта е на 12-то место и делува дека нема да се соочат со проблеми при опстанокот за ова коло. Ние веруваме дека Реал Мадрид ќе доминира и типуваме 1/1 со квота 2.05 во Bet365.

Елче – Валенсија – 2

Елче како што изминува времето е се поблиску до Сегунда. Тие се убедливо на последното место и имаат голем бодовен заостаток зад екипите кои се на сигурно. Валенсија се мачи за опстанок и тоа е дефинитивно нешто што не го очекувавме, но се уште имаат време да се изборат за и следната сезона да играат во елитата. Наш предлог е 2 со квота 1.90 во 22Bet.

Барселона – Атлетико Мадрид – ГГ

Барса иако направи два последователни киксови, поточно два пати ремизираше во последните две кола, се уште се на позицијата која ја посакуваат и имаат одлична предност. Веруваме дека нема до крајот да ја прокоцкаат и ќе бидат новите шампиони во Ла Лига. Атлетико влезе во фантастична форма, но некако касно, па ќе мора да се задоволат само со пласман во ЛШ. Очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни и типуваме ГГ со квота 1.95 во 20Bet.

Мајорка – Хетафе – 0-2

Тимот на Мајорка е на средината на табелата и вака делува дека не се загрозени во однос на опстанокот, но до крајот ќе мора да соберат уште некој бод. За противник овој пат го имаат тимот на Хетафе кој потфрли оваа сезона, а и овој натпревар го дочекува со лошо расположение откако запишаа две реми и еден пораз. Ние предлагаме овде 0-2 гола со квота 1.40 во Mozzart.

Севиља – Виљареал – ГГ

За крај на оваа рунда се сретнуваат екипите на Севиља и Виљареал. Севиља е дефинитивно едно од поголемите разочарувања во домашното првенство, бидејќи после 29 изиграни кола се наоѓаат на вториот дел од табелата. Жолтата подморница пак се држи некако на 6-та позиција и им предвидуваме голема борба за пласаман во Европа. Наш предлог е ГГ со квота 1.76 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*