Ла Лига 29-то коло: Најава, анлиза и предлог типови

На ред стигна и 29-то коло од шпанската Примера дивизија. Таму веќе работите стануваат појасни и Барса е се поблиску до титулата, но во секој случај ни претстојат интересни дуели во борбата за пласман во ЛШ и Лига Европа. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло.

Рајо Валекано – Осасуна – 0-2

Првиот натпревар од Ла Лига ќе се игра помеѓу Рајо Валекано и Осасуна. И двете екипи се блиску на табелата, поточно една под друга, а разликата е тоа што Рајо Валекано делува како да е во криза и нема ниту една победа на последните пет натпревари. Осасуна во истиот временски период запиша еден триумф и тоа во последното коло против Елче. Како и да е, ние овде очекуваме мирен натпревар без многу погодоци. Типуваме 0-2 гола со квота 1.62 во Mozzart.

Виљареал – Ваљадолид – 1

Жолтата подморница на овој натпревар влегува со голема самодоверба. Тие во последниот натпревар успеаа да го победат актуелниот шпански шампион тимот на Реал Мадрид иако во неколку наврати имаа резултатска негатива. Ваљадолид е веднаш над црвената зона, но нивната предност во однос на најзагорзените екипи е само 2 бода. Типуваме 1 со квота 1.40 во Bet365.

Билбао – Сосиедад – ГГ

Билбао е во трка за пласман во конференциската лига, додека Сосиедад има амбиции за пласман во ЛШ. И за двете екипи овие мисии не се лесни, но веруваме дека нема да се предадат. Домаќините се на 7-та позиција со вкупно 40 бода, додека Сосиедад го има 4-то место со 51 бод. Очекуваме натпревар со најмалку по еден погодок на двете страни. Коефициентот за ГГ во 22Bet изнесува 2.05.

Бетис – Еспањол – 1

Бетис врза два порази во последните две кола. Можеби едниот беше и очекуван бидејќи се натпреваруваа со Атлетико Мадрид, но последниот дефинитивно беше изненадување бидејќи беа поразени на домашен терен од екипата на Кадиз. Овој пат за гостин го имаат тимот на Еспањол кој е на претпоследната позиција и важи за еден од поголемите фаворити за елиминација. Веруваме Бетис дека ќе се оправда за грешките и типуваме 1 на овој дуел со квота 1.80 во 20Bet.

Кадиз – Реал Мадрид – 2

Кадиз после подолг период запиша победа во последното коло и успеа да го надигра тимот на Бетис, па благодарение на тие три бода се оддалечија од црвената зона, но далеку се од сигурен опстанок. Реал Мадрид се повеќе и повеќе се оддалечува од лидерското место во домашното првенство и ги губи шансите за да ја одбранат титулата. Како и да е, веруваме дека Кралевите ќе успеат да земат три бода на овој дуел, па типуваме 2 со квота 1.50 во Mozzart.

Жирона – Елче – 1

Жирона во овој натпревар влегува со одлично расположение откако зеде важен бод во последното коло против Барселона, тимот кој е лидер на табелата. Во овој момент, Каталонците не се загрозени, а искрено и немаат големи шанси за пласман во Европа. Елче од друга страна е на дното на табелата и ќе биде еден од патниците за Сегунда. Жирона очекуваме да земат три бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.50 во Bet365.

Хетафе – Барселона – 2

Хетафе дефинитивно можеше да прикажат многу повеќе оваа сезона, но тоа е што е. Се наоѓаат на втората половина на табелата и се уште немаат обезбедено сигурен опстанок, а тешко дека на овој натпревар ќе успеат да земат бодови. Барса направи кикс во минатото коло и ремизираше на натпреварот против Жирона, но веруваме дека сега ќе ја поправат грешката. Типуваме 2 со квота 1.57 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Алмерија – 1/1

Aтлетико влезе во фантастична серија резултати, а најдобар доказ за тоа ни се последните 10 натпревари каде што овој тим нема пораз, но и покрај се ќе мора да се задоволат само со пласман во ЛШ бидејќи заостануваат 15 бода зад Барса. Алмерија пак и тие се во конкуренција со останатите екипи за опстанок, па ќе мора до крајот уште да собираат бодови. Ние овде веруваме во лесна победа за домаќините и типуваме 1/1 со квота 1.62 во 20Bet.

Валенсија – Севиља – ГГ

Oвде имаме дуел на две екипи кои се разочарување оваа сезона во Ла Лига. Икао бевме навикнати да ги гледаме на горните позиции на табелата, овој пат работите се малку поразлични. Домаќинтие се дел од црвената зона и ќе се борат за опстанок до самиот крај на сезоната. Севиља благодарение на добрите партии од последните неколку кола успеа да се оттргне од дното и сега се наоѓаат на сигурно. Како и да е, овде очекуваме голма борба и типуваме ГГ со квота 2.00 во Mozzart.

Селта – Мајорка – 0-2

За крај на колото имаме натпревар на две екипи кои се слични по квалитет. Во Виго ќе допатува тимот на Мајорка кој е на средината на табелата со 34 бода, а овој дуел го дочекува со лошо расположение бидејќи немаат победа во последните пет натпревари. Селта пак досега успеа да собере 36 бода и тоа делува дека е доволно за да обезбедат навремен опстанок. Очекуваме тврд натпревар без многу голови и типуваме 0-2 гола со квота 1.51 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*