Ла Лига 25-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Oвој викенд започнуваат натпреварите од 25-то коло на шпанската Ла Лига. Како и за секое коло, така и за ова ние спремивме најава, анализа и предлог типови.

Кадиз – Хетафе – 0-2

Домаќинитте се тргнаа од црвената зона, но до крајот дефинитивно ќе мора да соберат уште бодови за да имаат сигурен опстанок. Во моментов се на 15-то место со само еден бод повеќе во однос на екипите кои се дел од дното на табелата. Хетафе од друга страна никако да влезе во посакуваната форма, па и тие ќе мора да се задоволат само со навремен опстанок. Овде очекуваме мирен натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.40 во Mozzart.

Реал Мадрид – Еспањол – 1/1

Што се однесува до домашното првенство мора да признаеме дека Реал Мадрид заостана во борбата за титула. Во моментов се на -9 бода од Барса која го има првото место на табелата, а Реал во овој дуел влегува после две последователни реми. Еспањол од друга страна е на средината на табелата и добро е тоа што се надвор од опасната зона. Овде очекуваме Реал Мадрид да победи без поголеми проблеми и типуваме 1/1 со квота 1.73 во Bet365.

Eлче – Ваљадолид – 2

Eлче оствари две победи во последните две кола, но и понатаму се убедливо на дното на табелата, па само чудо би ги спасило во Ла Лига бидејќи досега имаат освоено само 12 бода што е навистина премалку. Ваљадолид благодарение на победата во последнито антпревар против Еспањол се издвои од дното на табелата, но далеку се од сигурен опстанок. Овде очекуваме нови три бода за гостите и типуваме 2 со квота 2.75 во 22Bet.

Селта Виго – Рајо Валекано – ГГ

Домаќините се на средината на табелата и на последните пет натпревари имаат само еден пораз, па може да кажеме дека во овој натпревар влегуваат со добро расположение. Нивната примарна цел за оваа година е само навремен опстанок и ништо повеќе. Рајо Валекано е во трка за пласман во Европа, но врза четири натпревари без победа и заостана во таа борба. Ние овде типуваме ГГ со квота 2.15 во 20Bet.

Валенсија – Осасуна – 1

Ниту најголемите песимисти не очекуваа дека после 24 изиграни натпревари, тимот од Местаља ќе биде на место кое води во Сегунда, но сепак тоа е што е. Во последните пет натпревари остварија само една победа, а тоа е јасен показател дека во овој тим владее криза. Осасуна од друга страна е на 8-то место со исто така една победа во тој временски период, но барем опстанокот не им е доведен во прашање. Сметаме дека Валенсија е време да земе три бода и типуваме 1 со квота 2.11 во Mozzart.

Мајорка – Сосиедад – 3+

Тимот на Мајорка и понатаму продолжува со системот топло-ладно, па оправдано се наоѓаат на средината на табелата, а во последните пет натпревари запишаа три порази и две победи. Сосиедад од друга страна излезе од форма, но добро е што уште ја имаат 4-та позиција која води во ЛШ следната сезона. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.90 во Bet365.

Севиља – Алмериа – 1

Севиља е најголемото разочарување во досегашниот тек на Ла Лига. Верувале или не после 25 изиграни кола се наоѓаат на делба на 17-та позиција заедно си тимот на Алмериа кој всушност им е и противник за денес. Гостите се исто така во катастрофална форма и на последните пет дуели имаат само една победа. Веруваме дека Севиља ќе ги земе трите бода на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.62 во 22Bet.

Бетис – Виљареал – ГГ

Слободно може да констатираме дека тимот на Бетис одлично се снајдува во досегашниот тек на првенството. Се наоѓаат на горниот дел на табелата и ако продолжат со ова темпо следната сезона повторно ќе ги гледаме во Европа. Виљареал во претпоследното коло ја прекина катастрофалната серија резултати и врза две победи, па овој натпревар го дочекуваат со добро расположение. Ние овде типуваме ГГ со квота 1.75 во 20Bet.

Билбао – Барселона – 2

Билбао е на средината на табелата, а во последно мора да признаеме дека не играат баш најдобро за што доказ ни се и резултатите од трите последни кола каде што запишаа два порази и едно реми. Барса од друга страна создаде одлична предност на лидерската позиција и веруваме дека ќе направат се за да се задржат таму до самиот крај. Ние овде очекуваме гостите да не бидат поразени и типуваме Х2 со квота 1.39 во Mozzart.

Жирона – Атлетико Мадрид – 2

Жирона може да кажеме дека досега имаат успешна сезона. Тоа го велиме бидејќи овој тим нема кој знае какви амбиции, а единствено што сакаат е да обезбедат навремен опстанок, па се на добар пат да го направат тоа. Атлетико Мадрид остана во трка само за ЛШ и ништо повеќе. Од лидерот се оддалечени 17 бода, па искрено тешко дека ќе можат да го надоместат тоа. Наш предлог е 2 со квота 2.05 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*