Ла Лига 23-то коло: Најава, анализа и предлог типови

На „менито“ го имаме 23-то коло од шпанската елитна Ла Лига. Барса го презеде тронот и има солидна предност на врвот на табелата, додека Реал Мадрид нема лесно да се предаде. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Елче – Бетис – 2

Според моменталната ситуација, Елче ќе биде новиот член на Сегунда. Тие во изминатиот период откако е започната сезоанта успеаа да победат само еднаш и убедливо се наоѓаат на дното на табелата. Бетис од друга страна игра променливо, но успева да се задрже на горните позиции на табелата. Веруваме дека ќе успеат да ги земат трите бода на овој натпревар, па затоа типуваме 2 со квота 1.95 во Mozzart.

Eспањол – Мајорка – 0-2

Еспањол во овој натпревар влегува со добро расположение. Тие зад себе имаа три врзани неуспеси, а во последниот натпревар зедоа три бода и се наоѓаат во овој момент на средината на табелата. Мајорка од друга страна игра променливо, а нивната главна цел е да успеат да стигнат до позициите кои водат во Европа. Ефиканоста не е одлика на двата тима, па типуваме 0-2 гола со квота 1.40 во Bet365.

Кадиз – Рајо Валекано – Х2

Кадиз е повторно дел од зоната за елиминација, а како што стојат работите на овој тим им предвидуваме грчевита борба за опстанок со оглед на големата конкуренција. Рајо Валекано од друга страна е на 6-то место, а тоа е позиција која води во конференциската лига. Како и да е, овде очекуваме гостите да останат непоразени и типуваме Х2 со квота 1.45 во 22Bet.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 1

Реал Мадрид можеби заостана во борбата за титула во Ла Лига, но затоа во Лигата на шампиони завршија голема работа и успеаа да го победат Ливерпул со резултат 5-2 во Англија, па во реваншот ќе влезат со огромна предност. Атлетико Мадрид е во добра форма и на последните пет дуели има само едно реми, а се останато им е запишано како триумф. Веруваме дека Кралевите на овој натпревар ќе притискаат и затоа предлагаме 1 со квота 1.80 во 20Bet.

Валенсија – Сосиедад – Х2

Валенсија е дефинитивно најголемото разочарување во Ла Лига. Тие се наоѓаат верувале или не на претпоследното место на табелата со само 20 освоени бода и наместо да се борат за Европа тие ќе се борат за да обезбедат опстанок. Сосиедад пак е на одличната трета позиција и ако продолжат со ова темпо ќе ги гледаме во ЛШ следната сезона. Наш предлог за овој натпревар е Х2 со квота 1.40 во Mozzart.

Атлетик Билбао – Жирона – 1

Тимот од Баскија се уште се држи на некоја добра позиција. Иако во последните пет натпревари запишаа три порази и два пати победија, сепак успеаа да останат конкурентни со другите екипи. Жирона од друга страна е на средината на табелата и за нив прироритет е само навремениот опстанок. Веруваме дека домаќините овде ќе успеат да земат три бода, па предлагаме 1 сo квота 1.73 во Bet365.

Селта – Ваљадолид – ГГ

Овде имаме дуел на две изедначени екипи кои имаат ист број бодови и се веднаш над црвената зона, а во последните пет натпревари имаат и ист учинок. Домаќините направија два киксови во последните два дуели, а исто така и гостите. Ние овде не можеме да типуваме конечен исход, па затоа решивме да ви дадеме предлог на голови. Типуваме ГГ со квота 2.05 во 22Bet.

Алмериа – Барселона – 2

Алмериа е во многу лоша форма и на последнтие три дуели запиша три порази, па веруваме дека и овој пат нема да ја прекинат таа серија со оглед на фактот што на гости им доаѓа Барселона. Каталонците се на лидерското место и имаат солидна предност во однос на Реал Мадрид, па веруваме дека на овој натпревар ќе успеат да земат нови три бода. Типуваме 2 со квота 1.47 во 20Bet.

Севиља – Осасуна – 1

Севиља ги подобри своите игри и успеа да се тргне од црвената зона, поточно влезе во подобра форма и на последните пет натпревари запишаа три победи, едно реми и еден пораз, но се уште се далеку од примарната цел, а тоа е пласманот во Европа. Осасуна е на средината на табелата и благодарение на залихата од пред некој период тие се уште се во трка за горните позиции. Овде ние сметаме дека Севиља ќе ја искористи лошата форма на гостите и ќе победат. Типуваме 1 со квота 1.86 во Mozzart.

Виљареал – Хетафе – 1

Виљареал некако потфрли во последно време. Најдобро за тоа ни зборуваат резултатите од последните четири натпревари каде што овој тим запиша исто толку и порази, па се оддалечи од позициите кои водат во Европа. Хетафе од друга страна игра катастрофално во целата сезона, па за нив оваа година приоритет ќе бдие навремениот опстанок. Домаќините имаат идеална можност да стават крај на лошата серија, па затоа типуваме 1 со квота 1.67 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*