Ла Лига 22-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската Ла Лига се игра без застој, па така стигнавме до 22-то коло, поточно сме влезени во втората половина од првенството. Барса создаде одлична предност, а Реал Мадрид им е најсериозна конкуренција за оваа сезона. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Жирона – Алмериа – ГГ

Колото во Ла Лига започнува со натпревар на две просечни екипи. Во Каталонија како домаќин екипата на Жирона ќе го пречека тимот на Алмериа. Домаќините играат доста променливо и сосема заслужено се наоѓаат на средината на табелата. Алмериа од друга страна е во полоша форма и лесно може да им се загрози опстанокот бидејќи имаат само два бода повеќе од екипите кои се во црвената зона. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.80 во Mozzart.

Сосиедад – Селта – 1

Сосиедад засега одлично се снајдува во домашното првенство, па пласманот на третата позиција може комплетно да ги задоволи фановите на овој клуб. Зад себе имаат импресивни резултати и оваа позиција им е сосема заслужена. Селта од друга страна е на сигурно, но сепак далеку се од сигурен опстанок. Овде домаќините се во предност па очекуваме да ги земат трите бода. Наш предлог е 1 со квота 1.85 во Bet365.

Бетис – Ваљадолид – 0-2 гола

Бетис засега можат да бидат задоволни со учинокот кој го остварија во изминатите натпревари. Тие во 21 коло собраа вкупно 34 бода и тоа не е за потценување. Ваљадолид од друга страна нема пораз во последните три натпревари, поточно во тој временски период запишаа две победи и едно реми. Исто така мора да нагласиме дека овој тим има проблем со ефикасноста, поточно во целата сезона имаат постигнато само 15 погодоци. Ние овде типуваме 0-2 гола со квота 2.04 во 22Bet.

Мајорка – Виљареал – ГГ

Мајорка повторно продолжи со системот топло-ладно, поточно играат променливо и на последните пет натпревари запишаа три порази и само две победи. Виљареал влезе во криза, а најдобро тоа го докажа поразот Елче во претпоследното коло каде што запишаа резултат од 3-1 на гостински терен. Овде очекуваме двете екипи да „притискаат“, па затоа типуваме ГГ со квота 2.20 во 20Bet.

Осасуна – Реал Мадрид – 2

Осасуна потфрли во последниве неколку кола и тие собраа само три бода од четири натпревари, поточно три пати ремизираа и еднаш беа поразени, па се оддалечија од позиите кои водат во Европа. Реал Мадрид некако заостана во борбата за титула, па само со чудо би можеле да ја одбранат титулата. Сепак, Реал не е тим кој лесно се предава и веруваме дека ќе се борат до самиот крај. Наш предлог е 2 со квота 1.84 во Mozzart.

Елче – Еспањол – 3+

Како што сега стојат работите, најверојатно Елче следната сезона ќе ги гледаме во Сегунда, бидејќи во овој момент се наоѓаат на последното место на табелата со само 9 освоени бода што е навистина премлаку. Во гости овој пат им доаѓа Еспањол, тимот кој исто така се наоѓа во доста лоша ситуација. Овде домаќините веруваме дека ќе бидат порелаксирани и помирени со фактот дека ќе бидат елиминирани, а Еспањол мора да оди на победа. Наш предлог е 3+ со квота 2.31 во Bet365.

Рајо Валекано – Севиља – ГГ

Нема никаков сомнеж дека фудбалерите на Рајо Валекано се најпријатното изненадување на овогодинашното издание на шпанската Ла Лига за што најдобро зборува податокот дека оваа екипа моментално е на шестата позиција на табелата. Севиља и понатаму е во борба за опстанок, но благодарение на добрите партии во последно време може да кажеме дека ќе излезат од оваа лоша ситуација. Наш предлог е ГГ со квота 2.05 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Атлетик Билбао – 1

Како што изминува времето, така и Атлетико Мадрид прикажува се подобрри партии, па судејќи според се, Мадриѓаните наредната сезона ќе ги гледаме во ЛШ. Во минатото коло славеа на тешкото гостување кај Селта со резултат 0-1. Билбао од друга страна врза два триумфи и стигна повторно до седмата позиција на табелата со само бод помалку во однос на шестопласираниот Валекано. Атлетико е благ фаворит на овој дуел и очекуваме да победат. Типуваме 1 со квота 2.10 во 20Bet.

Барселона – Кадиз – 4+

Kако што стојат засега работите, делува дека Барселона е многу блиску да стигне до титулата во Ла Лига. Во моментов се на првото место на табелата со осум бода предност во однос на второпласираниот Реал Мадрид и тоа е огромна разлика особено за првенство како шпанското. Кадиз во минатото коло зеде важни три бода и славеше на натпреварот против Жирона. Како и да е, овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 4+ со квота 2.28 во Mozzart.

Хетафе – Валенсија – Х2

Последниот натпревар од 22-то коло на најквалитетниот ранг на шпанскиот фудбал се игра во предградието на Мадрид каде што Хетафе ќе го дочека тимот на Валенсија. На прв поглед гледаме дека ова е дуел помеѓу две екипи кои судејќи по се ќе се борат за опстанок до последното коло. Валенсија дефинитивно изненади премногу со ваквото издание, но до крајот има уште многу, па имаат време за да ги поправат грешките. Типуваме Х2 со квота 1.45 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*