Ла Лига 21-во коло: Најава, анализа и предлог типови

Од ова коло веќе влегуваме во втората половина од шпанскта најелитна фудбалска лига – Ла Лига. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло.

Кадиз – Жирона – 0-2

Првиот дуел од новата рунда ќе се игра помеѓу Кадиз и Жирона. Кадиз бележи лоши резултати, па затоа се наоѓа и во зоната за елиминација, па според сите показатели на овој клуб им претстои тешка борба за опстанок. Жирона од друга страна игра доста променливо, но добро е тоа што се надвор од црвената зона и имаат солидна предност. Ние овде очекуваме мирен натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.67 во Mozzart.

Алмериа – Бетис – ГГ

Овие две екипи знаат да изиграат доста отворено, па веруваме дека и денес ќе биде така. Домаќините се во полоша позиција и на последните пет натпревари победија само еднаш, додека гостите благодарение на залихата од почетокот на сезона се наоѓаат се уште блиску до зоната за Европа што всушност им е приоритет за оваа сезона. Како и да е, наш предлог за овој натпревар е ГГ со квота 1.80 во Bet365.

Севиља – Мајорка – 1

Севиља е дефинитивно најголемото разочарување во досегашниот тек од сезоната. Малкумина веруваа дека овој тим на средината на сезоната ќе биде поблиску до дното отколку до врвот на табелата. Мајорка од друга страна игра солидно и во овој натпревар влегува со добро расположение откако во последниот натпревар забележаа победа над Реал Мадрид. Ние овде сметаме дека ќе победат домаќините и типуваме 1 со квота 1.96 во 22Bet.

Валенсија – Билбао – 2

Зад Валенсија е уште еден тежок период. Тие и оваа сезона немаат шанси за никаков успех, а единствено што треба да ги загрижува е проблемот за да обезбедат навремен опстанок. Во моментов се веднаш над црвената зона, но многу лесно можат да се најдат во опасните позиции. Билбао од друга страна ја прекина катастрофалнта серија во последното коло и запиша победа против Кадиз. Овде очекуваме нови три бода за гостите и типуваме 2 со квота 2.40 во 20Bet.

Хетафе – Рајо Валекано – 0-2

Многу лесно може да се случи Хетафе после неколку добри сезони да ја напушти елитната лига во Шпанија. Имено, во овој момент се наоѓаат на претпоследното место на табелата со само 18 освоени бода. Во минатото коло изиграа добар натпревар против Атлетико Мадрид и зедоа важен бод. Рајо Валекано е оваа сезона најпријатното изненадување во шпанската Ла Лига што најдобро го потврдува и местото на табелата, кое на крајот носи пласман во Лига Европа. Како и да е, овде предлагаме 0-2 гола со квота 1.40 во Mozzart.

Селта – Атлетико Мадрид – ГГ

Селта поголем дел од шампионатот игра слабо, меѓутоа кога се ќе се собере и одземе делува дека тимот од Виго може да биде задоволен со досегашните резултати. Во последните две кола остварија два важни триумфи и се издвоија од зоната за елиминација. Атлетико Мадрид пропушти прилика да стигне на два бода заостаток од Сосиедад бидејќи во последното коло ремизираа против Хетафе. Овде очекуваме двете екипи да одат на победа и типуваме ГГ со квота 2.12 во Bet365.

Ваљадолид – Осасуна – 0-2

Иако ситуацијата пред само две кола беше сериозна, Ваљадолид изигра одлично, запиша две победи и се тргна од опасната зона, па во овој момент ја имаат 13-та позиција на табелата со четири бода повеќе во однос на најзагрозените екипи. Осасуна во последните две сезони игра фантастично, а делува дека и оваа година нема да се соочат со проблеми при обезбедувањето на опстанокот. Ние типуваме на овој натпревар 0-2 гола со квота 1.56 во 22Bet.

Виљареал – Барселона – 1Х

Дерби натпреварот на колото се игра на Ел Мадригал, каде што силата ќе ја мерат екипите на Виљареал и Барселона. Жолтата подморница игра доста променливо досега, а моментално е на шестото место на табелата кое на крајот носи палсман во конференциската лига. Барселона засега е во супер позиција и имаат осум бода повеќе од второпласираниот Реал Мадрид што не е разлика за потценување. Ние овде сметаме дека Каталонците можат да направат кикс на ова тешко гостување, па затоа типуваме 1Х со квота 1.98 во 20Bet.

Еспањол – Реал Сосиедад  – ГГ

Еспањол имаше доста проблеми во првиот дел од сезоната, но некако делува дека Кааталонците се подобрија и доколку продолжат со ваков стил, најверојатно и следната сезона ќе ги гледаме во елитата. Во последните пет натпревари доживеаа само еден пораз со два триумфи и две реми, па моментално се на 15-то место на табелата. Сосиедад и после лошите партии успеа да се задрже на третата позиција која на крајот води во Лига на шампиони. Двете екипи ќе притискаат, па очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни. Наш предлог е ГГ со квота 2.10 во Mozzart.

Реал Мадрид – Елче – 3+

Последниот натпревар од 21-то коло ќе се игра на Бернабеу каде што Реал Мадрид ќе го дочека тимот на Елче. Многу лесно може да се случи Реал Мадрид да ја одбрани титулата, бидејќи 8 бода и не е некоја голема разлика, но дефинитивно не треба да прави киксови како во последното коло што беа поразени од Мајорка. Овој пат во гости им доаѓа Елче, тимот кој прв пат до победа стигна против Виљареал. Ние овде очекуваме ефикасен дуел и најмалку три погодоци. Коефициентот за 3+ изнесува 1.51 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*