Ла Лига 20-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската елитна Ла Лига стигнавме до 20-та рунда, поточно влегуваме во втората половина од првенството. За ова коло повторно спремивме најава, како и кратка анализа и предлог типови.

Атлетик Билбао – Кадиз – 1

Баскијците влегоа во катастрофална серија и на последните пет натпревари немаат победа, поточно на трите последните дуели запишаа исто толку и порази, па тоа придонесе да се оддалечат од зоната за елиминација. Кадиз од друга страна е дел од црвената зона, но благодарение на победата во последниот натпревар се приближија кон сигурната зона. Наш предлог за овој дуел е 1 со квота 1.44 во Mozzart.

Eспањол – Осасуна – 2

Еспањол некако не може да врзе добра серија резултати и затоа е на втората половина на табелата и се наоѓа многу блиску до зоната за елиминација, а општопознато е дека приоритет за овој клуб е само навремениот опстанок. Осасуна започна со киксовите, но благодарение на залихата од претходните натпревари тие се уште се на горните позиции. Како и да е, ние овде сметаме дека Осасуна може да победи и типуваме 2 со одлична квота од 3.10 во Bet365.

Елче – Виљареал – 2

Како што изминува времето, така Елче е се поблиску до Сегунда. Тие се наоѓаат убедливо на дното на табелата и само чудо може да ги спаси за да не отпаднат. Виљареал со пораз во последното коло од Рајо Валекано ја прекина добрата серија резултати, но и понатаму овој тим е дел од зоната која води во Европа. Веруваме дека гостите ќе земат нови три бода на овој натпревар и типуваме 2 со квота 1.70 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Хетафе – 1

Конечно Атлетико Мадрид може да се пофали со добри резултати. Тие запишаа две последователни победи, но да бидеме искрени се уште се далеку од лидерската позиција, па оваа година може да кажеме дека нема да биде ништо од то. Хетафе е во катастрофална серија, а најдобар доказ за тоа ни се резултатите од последните четири натпревари каде што овој тим запиша четири порази. Домаќините се фаворити и типуваме 1 со квота 1.44 во 20Bet.

Бетис – Селта – ГГ

Бетис во заостанатиот натпревар запиша пораз од Барселона, но до некаде тоа беше и очекувано со оглед на фактот дека Каталонците се во фантастична форма. Исто така треба да нагласиме дека Бетис е се уште во поволна позиција и веруваме дека ќе направат се за да останат таму. Селта од друга страна се мачи на долниот дел на табелата и им требаат уште бодови за да бидат на сигурно. Ние овде предлагаме да изиграте ГГ со квота 2.00 во Mozzart.

Мајорка – Реал Мадрид – 2

Мајорка досега игра доста променливо, но затоа и се наоѓаат на средината на табелата. Тие во последните пет натпревари успеаа да победат само два пати, а овој натпревар го дочекуваат со лошо расположение бидејќи беа поразени од Кадиз во последното коло. Реал Мадрид од друга страна зеде нови три бода во заостанатиот дуел против Валенсија и со тоа се доближија на Барселона. Ние овде типуваме 2 со квота 1.73 во Bet365.

Жирона – Валенсија – 0-2

За Жирона нема што многу да се каже. Тие досега се снајдуваат одлично и ја исполнуваат својата цел, а тоа беше да обезбедат навремен опстанок. Во моментов се далеку од црвената зонаи ако успеат да останат овде ќе бидат комплетно задоволни. Валенсија повторно има сезона за заборав. Тие се наоѓаат на 14-та позиција и досега имаат освоено само 20 бода. Ние овде предлагаме 0-2 гола со квота 1.84 во 22Bet.

Сосиедад – Ваљадолид – 1

Сосиедад дефинитивно може да ги наречеме најпријатното изненадување во досегашниот тек од Ла Лига. Тие се наоѓаат на третото место со вкупно 39 бода и ако продолжат со ова темпо ќе имаме можност да ги гледаме во ЛШ следната сезона. Вљадолид од друга страна е веднаш над црвената зона и со победа во последното коло против Валенсија успеаа да ја прекинат катастрофалната серија резултати. Сепак овде домаќинтие се издвојуваат како фаворити и очекуваме да победат без поголеми проблеми. Типуваме 1 со квота 1.44 во 20Bet.

Барселона – Севиља – 2

Барселона запиша нова победа и зеде дополнителни три бода на заостанатиот натпревар против Бетис пред неколку дена. Тие со тие три бода создадоа фантастична предност на лидерската позиција и ако продолжат со исто темпо дефинитивно ќе ја освојат Ла Лига. Севиља пак во претходното коло изиграа фантастичен натпревар и очекувано победија на дуелот против Елче. Тие уште во првото полувреме создадоа предност од 3-0 и успеаа да земат три бода. Сепак овде ние не типуваме на конечен исход и предлагаме да изиграте ГГ со квота 1.95 во Mozzart.

Рајо Валекано – Алмериа – 1

За крај на колото имаме дуел на две екипи кои се слични по квалитет. Рајо Валекано во овој натпревар влегува со одлично расположение, откако во последниот натпревар успеа да земе три бода против Виљареал. Алмериа исто така со победа над Еспањол успеа да ја прекине серијата без победа која траеше веќе неколку кола. Домаќините веруваме дека се поблиску до три бода и типуваме 1 со квота 1.70 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*