Ла Лига 15-то коло: Најава, анализа и предлог типови

После паузата за Мундијалот, на терен се враќаат скоро сите лиги, а една од нив е и шпанската Ла Лига. На програмата ги имаме натпреварите од 15-то коло, а ова е нашата најава, анализа и предлог типови за денес.

Жирона – Рајо Валекано – 0-2 гола

Вториот дел од сезоната го започнуваме со дуел на две екипи кои ни доаѓаат од средината на табелата. Жирона е на 13-то место и на пауза замина со две последователни победи. Рајо Валекнао од друг страна и  тие се држат одлично, а ако продолжат со ова темпо дефинитивно ќе се замешаат во борбата за пласман во Европа. Ние овде очекуваме мирен натпревар и типуваме 0-2 гола со квота 1.67 во Mozzart.

Бетис – Атлетик Билбао – 0-2 гола

Може да кажеме дек аза Бетис паузата стигна во вистинско време. Тие наа последните пет натпревари имаат само една победа и тоа ги доведе да слезат на подолна позиција. Атлетик Билбао се снајдува добро досега и во моментов ја има четвртата позиција на табелата, а со оглед на големата конкуренција, ова воопшто не е за потценување. Ние овде типуваме 0-2 гола со квота 1.81 во Bet365.

Атлетико Мадрид – Елче – 1/1

Атлетико Мадрид иако најавуваа дека ќе се борат за титула оваа сезона, моменталната ситуација не се совпаѓа со нивните амбици. Имено овој ти ме на 5-та позиција, а и во последно време не игра баш најдобро. Елче од друга страна е најголемиот кандидат за преселба во Сегунда и досега имаат освоено само четири бода. Домаќините имаат идеална прилика за три бода, па очекуваме да ја искористат. Типуваме 1/1 со квота 1.71 во 22Bet.

Хетафе – Мајорка – ГГ

Тимот од предградието на Мадрид оваа сезона не може да се пофали со добар учинок. Имено, Хетафе е на долниот дел од табелата и поблиску е до елиминација отколку до пласман во плеј оф. Мајорка пак засега се држат добро и веруваме дека ако продолжат со ова темпо нема да се соочат со проблеми околу опстанокот. Наш предлог е ГГ со квота 2.55 во 20Bet.

Кадиз – Алмерија – 2

Кадиз има само една победа на последните пет дуели, а тоа е доказ дека се во катастрофална форма, па ако продолжат со ова темпо многу лесно можат да се преселат во Сегунда и да бидат елиминирани од елитата. Алмерија делува спремно и во истиот временски период запишаа дури три победи и се оттргнаа од црвената зона. Веруваме дека Алмерија ќе останат непоразени на овој дуел и типуваме Х2 со квота 1.53 во Mozzart.

Селта – Севиља – 3+

Овде имаме дуел на две екипи кои се во катастрофална форма. Можеби за Селта сме навикнати да ги гледаме во долниот дел на табелата, но дефинитивно 18-та позиција за Севиља е огромно разочарување. До крајот има уште многу, па очекуваме Андалузијците да ја поправат формата, а со тоа и да го поправат пласманот. Ние овде го избегнавме конечниот исход и типуваме 3+ со квота 2.29 во Bet365.

Ваљадолид – Реал Мадрид – 2

Ваљадолид врза неколку добри резултати, па следуваше паузата за Мундијалот, но се надеваме дека во тој временски период ги воочија грешките и се обидоа да ги отстранат. Реал Мадрид благодарение на двата врзани неуспеси падна од првата позиција и во моментов е на второто место. Ова за нив е сега идеална можност за да земат три бода, па сметаме дека ќе го искористат тоа. Типуваме 2 со квота 1.53 во 22Bet.

Барселона – Еспањол – ГГ

Дерби натпреварот на колото се игра на Ноу Камп каде што силата ќе ја мерат градските ривали Барселона и Еспањол. Повторно почетокот на шампионатот не беше најдобар за Каталонците, меѓутоа во послендо време играат фантастично за што најдобро зборува податокот дека овој тим врза пет победи. Еспањол игра доста лошо во последно време и како што стојат работите на крајот им претстои тешка борба за опстанок. Наш предлог е ГГ со квота 1.83 во 20Bet.

Реал Сосиедад – Осасуна – 1

Дефинитивно овој тим има доста проблеми во последно време и покрај победата во минатото коло над Севиља во гости. Имено, на последните четири дуели, Сосиедад запиша само една победа и тоа е премалку за тим кој има големи амбиции. Овој пат во гости им доаѓа Осасуна која игра фантастично во овогодинашното издание на Ла Лига и се наоѓаат на 7-то место со само три бода помалку во однос на Сосиедад. Како и да е, овде ние даваме предност на домаќините и типуваме 1 со квота 1.95 во Mozzart.

Виљареал – Валенсија – 3+

Последниот дуел од 15-то коло на шпанската Ла Лига се игра на Ел Мадригал каде што силата ќе ја измерат Виљареал и Валенсија. Жолтата подморница игра доста послабо за разлика од тоа што очекувавме иако во минатото коло славеа на гостувањето кај Еспањол со минимален резултат.  Избраниците на Гатузо од друга страна се на средината на табелата, а во минатото коло го изиграа можеби и најдобриот натпревар оваа сезона каде што славеа 3-0 против екипата на Бетис. Очекуваме ефикасен дуел и денес, па предлагаме 3+ со квота 1.94 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*