ТИП НА ДЕНОТ (19.11.2022, 19:00) ТОНДЕЛА – ЕСТОРИЛ

Тип на денот
Тип на денот

На ден пред Светското првенство во Катар има интересна понуда за обложување, а денес започнува првото коло од португалскиот Лига Куп, а најмногу внимание секако привлекува дуелот помеѓу Тондела и Есторил.

Тондела моментално се наоѓа на 10-то место на табелата во втората португалска лига и сигурно ќе биде мотивирана пред своите навивачи да игра против тим од повисок ранг како Есторил, кој се наоѓа на средината на табелата во најсилната португалска лига.

Тондела сака добар резултат во Купот

Малку кој можеше да претпостави дека минатата сезона Тондела ќе игра толку лошо, што доведе до испаѓање од елитата. На крајот златно-зелените завршија на претпоследното место, но само со бод помалку од тимот кој играше бараж за опстанок. Поради тоа може да се каже дека Тондела помалку несреќно испадна во понизок ранг, па сигурно главна цел оваа сезона ќе биде враќање во елитата. Меѓутоа, работите не се одвиваат добро и оваа сезона, особено во последно време, па Тондела нема победа веќе на шест меча, а последните четири меча ги одигра реми. Слободно може да се каже дека Тондела разочара во досегашниот дел од сезоната бидејќи заостанува десет бода од местото кое води дирекно во прва лига. Поради тоа ќе сакаат да остават силен впечаток во Купот, каде им доаѓа Есторил, а домашниот терен е на нивна страна.

Есторил е фаворит на овој меч

Пред десетина година Есторил се врати во друштвото меѓу најдоброте и од тогаш почнува веројатно најславниот период на овој клуб, бидејќи успеа две години со ред да дојде и до групната фаза од Лига Европа. Есторил пред пет години испадна во Секунда, а клубот се врати во елитата во 2021 година, па може да се каже дека навивачите се задоволни. Минатата сезона примарна цел беше обезбедување на опастанок и Есторил заврши на 9-то место на табелата. Во овој момент тимот се наоѓа на 12-то место во лигата, но сигурно целта оваа сезона е горниот дел од табелата. Купот исто така е натпреварување каде Есторил сака да се покаже во добро светло и да стигне што подалеку. Моментално тимот е четири натпревари без триумф, па сигурно ова е добар момент да ја прекине таа серија со гостување кај второлигаш.

Очекување

Натпреварите во Купот се секогаш непредвидливи, Есторил е фаворит, но Тондела сигирно нема лесно да се предаде, а игра и пред своите навивачи. Очекуваме израмнет дуел со голови на двете страни.

ТИП:

Тондела – Есторил – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*