Ла Лига 14-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Започнува вонредното 14-то коло од шпанската Ла Лига каде што ќе немаме некое поголеми дерби. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Шпанија.

Елче – Жирона – 1

Првиот натпревар од вонредното 14-то коло се игра помеѓу Елче и Жирона. Поразувачки е податокот дека Елче ни после 13 изиграни кола не знае за победа во Ла Лига, па логично е оваа екипа да се наоѓа на последното место. Жирона после бодот против Реал Мадрид, зеде уште три на натпреварот против Атлетико Билбао. Колку и да се гостите во добра форма, веруваме дека Елче се спремни за првата победа. Наш предлог е 1 со квота 3.00 во Mozzart.

Билбао – Ваљадолид – 1

Иако Атлетик Билбао започна фантастично, сепак во последно време тимот од Баскија има проблеми и на последните пет натпревари имаат само една победа со три порази и едно реми против Хетафе. Ваљадолид игра над сите очекувања и во момент ја имаат позицијата на средината на табелата. Билбао може да победи на овој натпревар и очекуваме да ги земат трите бода. Наш предлог е 1 со квота 1.48 во Bet365.

Осасуна – Барселона – ГГ

Осасуна е едно од најпријатните изненадувања во досегашниот тек од Ла Лига. Тие се наоѓаат на горните позиции на табелта и дефинитивно ако продолжат со ова темпо ќе се замешаат во борбата за Европа. Барса од друга страна конечно заигра како што треба и ја презеде лидерската позиција на табелата. Овде и двете екипи играат солидно, па очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни. Типуваме ГГ со квота 1.78 во 22Bet.

Алмерија – Хетафе – 3+

Алмерија во минатата сезона конечно стигна до пласман во најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал, а впечатокот е дека примарната цел ќе биде опстанок во друштво со најдобрите. Имено, во овој момент Алмерија е на 15-то место на табелата, а мора да признаеме дека играат одлично на домашен терен. Хетафе во минатото коло беше фаворит, но за жал тие само ремизираа против Кадиз на натпревар без голови. Овде веруваме дека ќе имаме најмалку три погодоци и типуваме 3+ со квота 2.31 во 20Bet.

Севиља – Сосиедад – 1

Ниту најголемите Песимисти не можеа да предвидат дека фудбалерите на Севиља ќе прикажуваат толку многу лоши партии во овогодинашното издание на шпанската Ла Лига, а моментално овој тим е на 17-то место на табелата. Сосиедад ја има одличната шест позиција, а треба да напомнеме дека во последно време има проблеми и на трите дуел во последните три кола немаат победа. Овде очекуваме 1 со квота 2.60 во Mozzart.

Еспањол – Виљареал – 3+

Примарната цел за Еспањол и овој пат е да обезбедат опстанок во друштвото со најдобрите, а рака на срце, треба да бидеме реални и да признаеме дека Каталонците можат да остварат многу повеќе. Во гости им доаѓа Виљареал, тимот кој не направи некои големи промени откако дојде новиот тренер. Сепак, овде решивме да типуваме на голови и наш предлог е 3+ со квота 1.97 во Bet365.

Мајорка – Атлетико Мадрид – 2

Мајорка во последно време прикажува одлични партии особено на гости, а после победата на гостувањето кај Валенсија успеаа да слават и против фаворизираниот Виљареал со резултат 0-2. Во овој момент се наоѓаат на 12-то место на табелата и веруваме дека нема да имаат проблеми со опстанокот во наредниот период. Атлетико Мадрид има многу проблеми, а тоа некако се потврди на последниот натпревар каде што ремизираа против Еспањол. Сепак, овде гостите веруваме дека можат да ги земат трите бода и типуваме 2 со квота 2.15 во 22Bet.

Рајо Валекано – Селта – 3+

Рајо Валекано овој натпревар го дочекува со одлично расположение откако успеаа да земат важни три бода на домашен терен и тоа против Реал Мадрид. Прикажаа еден фантастичен натпревар и докажаа дека се спремни за да се натпреваруваат со најдобрите екипи од Шпанија. Селта од друга страна е се уште во црвената зона и мора дефинитивн ода го промени темпото доколку сака да обезбеди навремен опстанок. Како и да е, ние овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.23 во 20Bet.

Валенсија – Бетис – ГГ

За разлика од претходните неколку сезони, Валенсија овој паат започна одлично, но како што изминува времето овој тим игра се послабо и послабо. На последните три дуеели не знаат за победа, а во минатото коло оваа екипа ремизираше на гостувањето кај Сосиедад. Што се однесува до Бетис, во големото андалузиско дерби ремизираа против Севиља со резултат 1-1, а дефинитивно овој тим може да биде задоволен со бодот. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.90 во Mozzart.

Реал Мадрид – Кадиз – 3+

Последниот дуел од ова коло се игра на Сантиаго Бернабеу каде што Реал Мадрид ќе го дочека тимот на Кадиз. Мадриѓаните држат се во свои раце, а амбициите им се повторно насочени кон титулата во Шпанија што и не е толку нереален проект. Изненадувачки беа поразени во последниот натпревар на гостувањето кај Рајо Валекано, но имаат време да ја поправат грешката. Кадиз од друга страна во минатата сезона иако имаше големи проблеми успеа да остане во друштвото со најдобрите, но големо е прашањето дали и оваа година ќе ја исполни таа цел. Ние на овој натпревар типуваме 3+ со квота 1.42 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*