Ла Лига 13-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Од петок на програмата се натпреварите од 13-то коло на шпанската Ла Лига каде што ќе имаме можност да уживаме во големото дерби на Андалузија. Во останатите дуели исто така ќе биде интересно, па се надеваме дека викендот ќе ни биде преполн со возбудувања. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во Ла Лига.

Жирона – Атлетик Билбао – ГГ

Првиот натпревар од 13-то коло се игра во Каталонија  каде што Жирона ќе го дочека тимот на Билбао. Домаќините во минатото коло изиграа фантастичен натпревар на гостувањето кај Реал и успеаа да одолеат на актуелниот шампион на Шпанија бидејќи тој натпревар заврши 1-1. Моменталн осе на 17-то место на табелата и како што стојат засега работите, впечатокот е дека на овој клуб му претстои голема борба за опстанок. Билбао од друга страна конечно славеше во минатото коло после лошата серија резултати и победи против Виљареал. Овде веруваме дека головите нема да изостанат и типуваме ГГ со квота 1.83 во Mozzart.

Хетафе – Кадиз – 1

Првиот натпревар од саботната програма се игра во предградието на Мадрид каде што тимот на Хетафе ќе го дочека тимот на Кадиз. Во овој момент, домаќините се на 14-то место на табелата, а во минатото коло остварија важна победа на гостувањето кај Елче. Кадиз дефинитивно нема со што да се пофали бидјеќи се наоѓа на претпоследното место на табелата и како што стојат работите во моментов, тие се едни од посериозните кандидати за елиминација. Ние овде типуваме 1 со квота 2.13 во Bet365.

Ваљадолид – Елче – 1

Сигурно е дека фудбалерите на Ваљадолид се едно од најпријатните изненадување на овогодинашното издание на Ла Лига и во овој момент се наоѓаат на средината на табелата, поточно на 11-то место. Елче после 12 изиграни натпревари се уште не знаат за победа, па ако продолжат вака опстанокот сигурно ќе им биде загрозен. Ваљадолид на овој дуел се издвојува како фаворит и очекуваме лесна победа за нив. Наш предлог е 1 со квота 1.85 во 22Bet.

Селта – Осасуна – 3+

Како што сега стојат работите, ова ќе биде едно исклучително лоша сезона за екипата на Селта која после 12 изиграни натпревари е на 16-то место со само бод повеќе во однос на екипите кои на крајот ќе ја напуштат Ла Лига. На последните пет дуели, не знаат за победа, а во минатото коло беа поразени на гостувањето кај Алмерија. Осасуна и оваа година блеска во Ла Лига, а моментално клубот од Памплона се наоѓа на 7-то место на табелата со само еден бод помалку во однос на шестопласираниот Билбао, па делува дека ќе се бори за пласман во Европа за следната сезона. Иако шансите се на страна на гостите, сметаме дека најреално е да типуваме 3+ со квота 2.27 во 20Bet.

Барселона – Алмерија – 2+ п.п

За жал, ниту оваа сезона Барса не успеа да стигне до пласман во нокаут фазата од ЛШ бидејќи завршија на третото место во групата зад Баерн и Интер, па овој клуб сега ќе мора среќата да ја побара во рамките на Лига Европа. Што се однесува до домашното првенство, работите одлично и во овој момент се на втората позиција на табелата. Алмерија игра одлично во последно време на домашен терен, но исто така и лошо на гости. Ние овде одлучивме да ви дадеме предлог на голови и тоа најмалку 2 во првото полувреме. Коефициентот за тоа во Mozzart изнесува 1.92.

Атлетико Мадрид – Еспањол – 3+

Не само што не успеаа да обезбедат пласман во нокаут фазата од ЛШ, туку Атлетико после поразот на гостувањето кај Порто не успеа да обезбеди ниту продолжение на натпреварување во Лига Европа, а тоа предизвика големо разочарување кај своите фанови. Во минатото коло запишаа уште еден неуспех и беа поразени од Кадиз со резултат 3-2. Еспањол е на 15-та позиција и досега остварија само две победи со пет реми и пет порази. Атлетико доста пати досега беше мина за кладилничарите, а овој пат сметаме дека 3+ е најсигурен тип. Коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 2.06.

Сосиедад – Валенсија – 1

Eден од најинтересните дуели на 13-то коло се игра на Аноета каде што фудбалерите на Сосиедад ќе го пречекаат тимот на Валенсија. Впечатокот е дека домашната екипа во последните две кола упропасти се што градеше од почетокот на сезона, па во овој момент,  Давид Силва и другарите се наоѓаат на 5-то место на табелата со само еден бод помалку во однос на Бетис. Што се однесува до Валенсија, во минатото коло доживеаа пораз од Барселона и тоа со погодок кој го примија во судиското продолжение. Овде домаќините се во блага предност, па типуваме 1 со квота 1.90 во 22Bet.

Виљареал – Мајорка – 3+

Виљареал игра доста променливо, а посебно лошо кога станува збор за гостински терен. Во минатото коло Виљареал беа поразени на тешкото гостување кај Билбао, а тој дуел во Баскија заврши со резултат 1-0. Во гости им доаѓа Мајорка која игра над сите очекувања, а тоа нас најдобро ни го зборува и моменталното 12-то место на табелата со 13 освоени бода. Што се однесува до овој дуел, ние сметаме дека не е паметно да се типува конечен исход, па затоа решивме да ви дадеме предлог на голови. Ние типуваме 3+ со квота 2.09 во 20Bet.

Бетис – Севиља – ГГ

Дерби натпреварот на колото ќе се игра помеѓу Бетис и Севиља. Во овој момент, Бетис е на 44-то место на табелата и тоа е позиција која на крајот на шампионатот носи пласман во ЛШ, а во минатото коло славеа на гостувањето кај Сосиедад кој воедно им е директен конкурент. За Севиља слободно мое да констатираме дека се најголемото разочарување во досегашниот тек од првенството и во моментов ја имаат 18-та позиција која е дел од црвената зона. Мотивот на двете страни е голем, па затоа типуваме ГГ со квота 1.90 во Mozzart.

Рајо Валекано – Реал Мадрид – 2

Последниот дуел од 13-то коло на најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал се игра во Валехас каде што Рајо Валекано ќе го дочека тимот на Реал Мадрид. Во последно време Валекано игра фантастично, а тоа најдобро се гледа на табелата. Овој тим се наоѓа на 9-то место и само три бода помалку во однос на шестото место кое води во Европа. Реал Мадрид направи изнеандување во последниот првенствен натпревар и ремизираа на домашен терен против Жирона, па сега веруваме дека ќе направат се за да се оправдаат за грешката. Типуваме 2 со квота 1.62 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*