Ла Лига 12-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Започнуваат натпреварите од 12-то коло на шпанската Ла Лига каде што овој пат нема да имаме некое големо дерби. Сепак далеку од тоа дека нема да биде интересно, а ние за вас спремивме кратка анализа за сите натпревари и исто така ви нудиме предлог типови за истите.

Мајорка – Еспањол – 3+

Првиот дуел од 12-то коло на шпанската Ла Лига се игра на Мајорка каде што истоимената екипа ќе го дочека тимот на Еспањол. Во овој момент Мајорка е на одличното 12-то место на табелата и за нив ова би требало да биде сезона без многу притисок. Еспањол игра нешто послабо отколку што очекувавме, а во минатото коло Каталонците ремизираа на домашен терен против последнопласираниот тим на Елче. Ние овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.48 во Mozzart.

Алмерија – Селта – ГГ

Првиот дуел од саботната програма се игра во Андалузија каде што фудбалерите на Алмерија ќе го дочекаат тимот на Селта. И покрај фантастичните игри во минатото коло на гостувањето кај Виљареал, Алмерија за жал доживеа пораз и тоа после три гола која оваа екипа ги прими во последните секунди од натпреварот. Моментално повратникот во елитата се наоѓа на 15-то место со само еден бод повеќе во однос на тимовите кои се во зоната за елиминција. Селта во последниве неколку години прикажува променливи партии, а благодарение на тоа паднаа на долниот дел на табелата. Овде очекуваме погодок на двете страни и коефициентот за тоа е 1.85 во Bet365.

Кадиз – Атлетико Мадрид – 2

Кадиз после 11 изиграни натпревари за жал се наоѓа на 19-то место на табелата, а тоа место всушност значи и преселба во понизок ранг. Во минатото коло дожвиеаа тежок пораз на гостувањето кај Рајо Валекано и тоа беше шести пораз за Кадиз. Атлетико Мадрид од друга страна за жал не успеа да стигне до пласман во нокаут фазата од ЛШ бидејќи ремизираа против Леверкузен со резултат 2-2. Како и да е, овде веруваме дека ќе ги земат трите бода и типуваме 2 со квота 1.64 во 22Bet.

Севиља – Рајо Валекано – 1

Фудбалерите на Севиља во многу добро расположение го дочекуваат овој натпревар бидејќи оваа екипа во вторникот оствари важна победа во петтото коло од ЛШ каде што Андалужаните обезбедија пласман во 1/16 финалето од Лига Европа. Рајо Валекано игра доста добар фудбал оваа сезона, а најдобро тоа се докажа на натпреварот против Кадиз каде што победија со убедливи 5-1. Ние овде предност даваме на домаќините и типуваме 1 со квота 1.95 во 20Bet.

Валенсија – Барселона – 2

Валенсија во последно време го расипа сето она што го градеше од самиот старт на шампионатот. Имено,  овој тим на последните три дуели не знаат за победа, па четата од Гатузо падна на 9-то место на табелата. Барселона повторно ги разочара своите фанови и патувањето во ЛШ им заврши, па сега ќе мора да се префрлат во Лига Европа. За утеха веруваме дека ќе победат на овој натпревар, па ние предлагаме да изиграте 2 со квота 1.64 во Mozzart.

Осасуна – Ваљадолид – 3+

Од сезона во сезона, Осасуна игра се подобра и подобар фудбал, па прашањето е дали може тимот од Памплона конечно да се вклучи во борбата за позиција која на крајот на шампионатот носи пласман во некое европско натпреварување. Ваљадолид имаше очаен почеток на шампионатот, но потоа успеа да врзе два феноменални дуели каде што победија против Селта и Сосиедад. Ефикасноста не би требало да изостане на овој натпревар, па типуваме 3+ со квота 2.09 во Bet365.

Реал Мадрид – Жирона – 1/1

Реал Мадрид слободно може да кажеме дека игра фантастично и дека умее да се бори буквално со секој тим. Ги победи тимовите на Атлетико Мадрид и Барселона, а во минатото коло на домашен терен ја совлада и Севиља со резултат 3-1. Во гости овој пат им доаѓа Жирона која моментално го има 18-то место на табелата и важи за тим кој е фаворит за елиминција. Кралевите не би требало да имаат проблеми на овој натпревар, па затоа сметаме дека 1/1 е најреален тип. Тоа може да го изиграте со квота 1.63 во 22Bet.

Атлетик Билбао – Виљареал – ГГ

Во најавата за овој натпревар гледаме дека ова е дуел на два тима кои ќе дадат се од себе за наредната сезона да настапуваат во некое од европските натпреварувања, а впечаокот е дека одличен избор би била Лига Европа. Билбао моментално е на шестото место на табелата, меѓутоа тимот од Баскија има огромни проблеми во последно време и на последните четири дуели не знаат за победа. Виљареал во меѓувреме после заминувањето на Емери, го назначи Кике Сетјен за нов „водич“, па во овој момент се наоѓаат на седмото место на табелата. Наш предлог за овој дуел е ГГ со квота 1.78 во 20Bet.

Сосиедад – Бетис – 3+

Сосиедад игра фантастично оваа сезона и најдобро тоа го докажува четвртото место на табелата кое на крајот на шампионатот носи пласман во ЛШ што е главна цел за тимот од Аноета. На домашен терен досега Сосиедад изиграа пет натпревари и остварија три победи, едно реми и еден пораз. Од друга страна Бетис беа поразени на домашен терен во претходното коло на домашен терен од Атлетико Мадрид, па Андалужаните паднаа на петтата позиција на табелата. Веруваме дека ефикасноста нема да изостане и типуваме 3+ со квота 2.01 во Mozzart.

Елче – Хетафе – 1

Последниот натпревар од 12-то коло на шпанската Ла лига се игра во Аликанте каде што фудбалерите на Елче ќе го дочекаат тимот на Хетафе. За жал Елче е најсериозниот кандидат за елиминација и во моментов се наоѓа на последното место на табелата. Хетафе исто како и Елче игра катастрофално, па дефинитивно и тие ќе се соочат со проблеми околу опстанокот. Ние овде очекуваме победа за домаќините и предлагаме 1 со квота 2.65 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*