Ла Лига 9-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Во шпанската Ла Лига стигнавме до 9-то коло каде што ќе имаме доста интересни дуели, а сепак очите ќе бидат „вперени“ во Ел Класико. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Шпанија.

Рајо Валекано – Хетафе – 1

Првиот дуел од новото коло ќе се игра во Ваљехас каде што екипата на Рајо Валекано во улога на домаќин ќе го пречека тимот на Хетафе. Од самиот почеток, Рајо игра по системот топло ладно, а досега оваа екипа собра 10 бода и се наоѓа на 10-то место на табелата. Во гости им доаѓа Хетафе кој во минатото коло пружи добар отпор против Реал, но сепак беа поразени со резултат од 1-0. Двата тима играат одлично на домашен терен, но Рајо Валекано е во предност на овој натпревар. Типуваме 1 со квота 2.15 во Mozzart.

Жирона – Кадиз – 3+

Познато е дека Жирона оваа сезона се врати во најквалитетниот ранг од шпанскиот фудбал, па со самото тоа примарна цел им е опстанокот во друштвото со најдобрите. Во минатото коло беа поразени од Атлетико со резултат 2-1. Што се однесува до Кадиз оваа екипа катастрофално започна, но впечатокот е дека играат се подобро во последно време и на последните три дуели немаат пораз. Овде очекуваме ефикасен дуел и типуваме 3+ со квота 2.44 во Bet365.

Валенсија – Елче – 1

Како што изминува времето, така и фудбалерите на Валенсија, полека, но сигурно играат се подобро и подобро. Моментално избраниците на Гатузо се наоѓаат на одличното седмо место со само три бода помалку во однос на Сосиедад кој е на шестата позиција. Елче за жал досега прикажа најмалку и се наоѓа на последната позиција со само два освоени бода. Ние овде типуваме 1 со квота 1.44 во 22Bet.

Мајорка – Севиља – 2

Ако денот се познава по утрото, тогаш лесно може да се заклучи дека Мајорка нема да има проблеми околу опстанокот во лигата. Моментално овој тим се наоѓа на средината на табелата, поточно на 12-то место, а во минатото коло ремизираа на гостувањето кај Елче. Севиља игра катастрофално и има доста проблеми оваа сезона, па затоа и се наоѓаат на 18-то место на табелата. Ние овде сметаме дека гостите ќе ги земат трите бода и типуваме 2 со квота 2.60 во 20Bet.

Атлетик Билбао – Атлетико Мадрид – 1

Најпријатното изненадување на овој шампионат е тимот на Билбао кој е на фантастичното трето место на табелата со пет бода помалку во однос на првопласираното дуо. Досега гордоста на Баскија изигра 8 натпревари во првенството и запиша пет победи, две реми и само еден пораз. Атлетико во ЛШ изигра без голови против Бриж, а со тоа го доведоа во прашање пласманот во нокаут фазата. Ние овде типуваме 1 со квота 2.60 во Mozzart.

Селта – Сосиедад – 3+

Селта по стариот добар обичај и оваа сезона игра променливо, а во овој момент се наоѓаат на средината на табелата. Во минатото коло беа поразени од Барса, а мора да напомнеме дека многу лесно можеа да стигнат барем до еден бод. Сосиедад е на шестата позиција и игра фантастично во последно време. Овде решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови. Типуваме 3+ со квота 2.23 во Bet365.

Реал Мадрид – Барселона – ГГ

Во ова коло не очекува вистинско дебри бидејќи силата ќе ја мерат екипите на Реал Мадрид и Барселона во новото Ел Класико. Мадриѓаните играат фантастично на стартот на шампионат и за тоа сведочи првото место на табелата. Во ЛШ успеаа да земат бод во последните моменти од натпреварот и ремизираа против Шахтјор. Барса од друга страна освен киксот против Валекано, другото сето им е запишано како победа, но во ЛШ и не играат толку добро. Како и да е, ние овде типуваме ГГ со квота 1.50 во 22Bet.

Eспањол – Ваљадолид – 1

Многу повеќе очекувавме од екиапта на Еспањол, но моментално овој тим е на 17-то место на табелата и има ист број бодови како и тимот кој се наоѓа во зоната за елиминација. Во гости овој пат им доаѓа Ваљадолид кој досега има две победи, четири реми и четири порази. Во последно време оваа екипа игра солидно за разлика од стартот на сезона. Сепак, Еспањол знае да изигра фантастично дома, а очекуваме и сега да биде така. Типуваме 1 со квота 2.15 во 20Bet.

Бетис – Алмерија – 3+

Бетис во последно време малку го расипа фантастичниот впечаток од почетокот на сезоната, но тоа што е добро е четвратата позиција на табелата со ист број бодови како и Атлетико Мадрид. Во минатото коло ремзираа на гостувањето кај Ваљадолид, а тој дуел заврши без голови. Алмерија е на 15-то место н атабелата и судејќи според моменталнта ситуација, овој тим ќе има доста проблеми околу опстанокот. Ние овде типуваме 3+ со квота 1.83 во Mozzart.

Виљареал – Осасуна – ГГ

Последниот натпревар од 9-то коло на Ла Лига ќе се игра помеѓу Виљареал и Осасуна. Жолтата подморница после осум изиграни натпревари се наоѓа на 9-то место на табелатаи сигурно е дека од овој тим очекувавме многу повеќе. Што се однесува до Осасуна, два месеци играше добро, но во последно времеп отфрли. Сепак овде очекуваме најмалку по еден погодок на двете страни и типуваме ГГ со квота 1.93 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*