Ла Лига 38-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Стигна и последното коло од Ла Лига за оваа сезона, а практично ова коло треба да ни даде одговор на преостанатите неколку прашања. Шампионот е веќе познат, но пласманот во Европа ќе се одлучи токму во оваа рунда. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови.

Рајо Валекано – Леванте – 3+

Премиерниот дуел од Ла Лига ќе се игра помеѓу Рајо Валекано и Леванте. И покрај фантастичниот старт на шампионатот, Валекано оваа сезона ќе ја заврши во долниот дел на табелата, но тоа нема потреба да ги загрижува со оглед на тоа што примарната цел им е исполнета. Леванте од друга страна имаше неколку доста успешни сезони, но за жал веќе следната сезона ќе ги гледаме во Сегунда. Овде очекуваме ефикасен дуел и предлагаме 3+ со квота 1.59 во Mozzart.

Реал Мадрид – Бетис – ГГ

Фудбалерите на Реал потполно заслужено стигнаа до титулата шампиони на Шпанија и тоа може да кажеме дека им е сосема заслужено. Сега во гости им доаѓа Бетис кој покрај фантастичните партии успеа да стигне и до пласман во ЛШ, но секако сите фанови на овој тим можат да бидат задоволни и со пласман во Лига Европа. Ние за овој натпревар типуваме ГГ со квота 1.53 во Bet365.

Валенсија – Селта – 1

Ниту оваа сезона фудбалерите на Валенсија не се прославија во шпанската Ла Лига, а шансата за пласман во Европа ја пропуштија со оглед на тоа што беа поразени во финалето на Купот од Бетис. Селта не играше дефинитивно во склад со очекувањата, но да бидеме искрени се навикнавме на променливите партии. Наш предлог е 1 со квота 2.80 во 22Bet.

Елче – Хетафе – 3+

Ова ќе биде дуел на два тима кои имаат скоро иста сезона, но најважно е тоа што и двете екипи и следната година ќе ги гледаме во друштво со најдобрите. Елче дожвиеа пораз на гостувањето кај Селта  и на тој начин го врза третиот последователен пораз. Хетафе од друга страна запиша четири реми, а последното беше против Барселона каде што изиграа без голови. Ние овде типуваме 3+ со квота 2.44 во 1xBet.

Алавес – Кадиз – 2

За жал, Алавес после неколку солидни сезони, оваа година беа елиминирани и ќе се преселат во Сегунда. Интересно е дека нив им пресуди тимот на Леванте кој исто така испадна од друштвотото со најдобрите. Кадиз е на 18-та позиција и нив само победа им гарантира можност за играње во елитата следната година. Веруваме дека гостите ќе победат и типуваме 2 со квота 1.87 во Mozzart.

Гранада – Еспањол – 1

До пред неколку кола Гранада беше во прилична тешка ситуација, меѓутоа во последниов месец врза неколку фантастични партии и дојде до ситуација сами да одлучувааат за опстанокот. Еспањол без поголеми проблеми успеа да го зачува прволигашкиот статус, а моментално се на 13-то место на табелата. Гранада со победа дефинитивно обезбедува опстанок, па предлагаме 1 со квота 1.48 во Bet365.

Осасуна – Мајорка – 3+

Уште една фантастична сезона е зад Осасуна и овој тим полека поченува да спаѓа во стабилните прволигаши. Имено, тимот од Памплона шампионатот ќе го заврши на горниот дел на табелата бидејќи во моментов се на одличното 9-то место. Мајорка мора да оди на сите три бода доколку сака опстанок во наредната сезона. Сепак Осасуна нема лесно да се предаде, па предлагаме 3+ со квота 1.95 во 22Bet.

Барселона – Виљареал – Х2

Дерби натпреварот на ова коло се игра на Ноу Камп каде што Барса ќе го дочека тимот на Виљареал. Како што започна сезоната за Барса, сигурно е дека тие се задоволни со оглед на тоа што обезбедија ЛШ. Виљареал пропушти фантастична шанса за да стигне до пласман во ЛЕ бидејќи беа поразени во директниот дуел против Сосиедад. Овде сметаме дека Виљареал нема да бидат поразени и типуваме Х2 со квота 1.80 во 1xBet.

Реал Сосиедад – Атлетико Мадрид – 3+

Уште еден доста интересен натпревар се игра во ова коло и силата ќе ја мерат Реал Сосиедад и Атлетико Мадрид. Делува дека и двете екипи се задоволни од оваа сезона бидејќи двата тима ја остварија својата примарна цел. Сосиедад во силна конкуренција стигна до Лига Европа, додека Атлетико Мадрид успеа да обезбеди пласман во ЛШ. Наш предлог за овој натпревар е 3+ со квота 2.08 во Mozzart.

Севиља – Атлетик Билбао – Х2

Последниот натпревар за оваа сезона се игра помеѓу Севиља и Атлетик Билбао. Севиља ја оствари својата замисла и успеа да обезбеди пласман во најелитното фудбалско натпреварување во ЛШ. Билбао е на добар пат за пласман во конференциската лига, но за тоа им треба победа во последното коло кај Севиља, но и пораз на Виљареал. Сепак очекуваме овде гостите да изиграат реми или да победат, а коефициентот за Х2 во Bet365 изнесува 1.55.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*