Ла Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Започнуваат натпреварите од 16-то коло на Ла Лига, а деифнитивно ова коло ќе ни донесе многу возбуда. Најитнересно ќе биде на Аноета каде што Реал Сосиедад го дочекува тимот на Реал Мадрид. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новото коло во шпанската елитна фудбалска лига.

Гранада – Алавес – 1

Гранада воопшто не е блиску до минатата сезона како што тоа беше случај во прехтодните два шампионати, па поради тоа, оваа екипа моментално е на 16-то место на табелата со 12 освоени бода. Алавес од друга страна полека, но сигурно ја подобрува својата форма, но во последниот натпревар забележаа пораз од Селта со резултат 1-2. Како и да е, овде очекуваме Гранада да доминира и предлагаме 1 со квота 2.60 во Mozzart.

Севиља – Виљареал – 3+

Eден од најинтересните натпревари на ова коло се игра во Андалузија каде што Севиља на домашен терен ќе го дочека актуелниот освојувач на Лига Европа, екипата на Виљареал. Севиља моментално е на 4-то место и таа позиција за овој тим е примарна цел. Виљареал не игра баш најдобро оваа сезона и најдобро тоа го покажува позицијата на средината на табелата. Како и да е, овде очекуваме отворен натпревар и предлагаме 3+ со квота 2.08 во Bet365.

Барселона – Бетис – 5+

Пред да ја започнеме анализата за овој дуел треба да напомнеме дека на последните седум изиграни натпревари помеѓу Барселона и Бетис секогаш имало повеќе од пет гола. Откако Чави седна на клупата на Ноу Камп, Барса игра се подобро и подобро. Бетис е на 5-то место и тоа е одлика на добрите игри кои ги прикажува овој тим. Ние овде ќе ја испочитуваме традицијата и предлагаме да изиграте 5+ со квота 3.80 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Мајорка – 1

Актуелниот шампион на Шпанија има доста проблеми во ЛШ оваа сезона, но затоа во Ла Лига работите засега одат според планот бидејќи Мадриѓаните се наоѓаат на второто место на табелата. Тешко е да се очекува Јорганџиите да ја повторат минатата сезона, па овој пат  примарна цел ќе биде пласманот во ЛШ. Мајорка моменталн ое на 14-то место и на последните пет натпревари не знаат за победа, па тешко дека таа серија ќе ја прекинат на овој дуел. Наш предлог е 1 со квота 1.33 во William Hill.

Реал Сосиедад – Реал Мадрид – 2

Дерби натпреварот на коло се игра на Аноета каде што Сосиедад ќе го дочека тимот на Реал Мадрид. Давид Силва и другарите започнаа одлично во овој шампионат, но во последно време малку го расипаа просекот со оглед на тоа што на последните два натпревари немаат победа. Реал Мадрид се најсериозни кандидати за титулата во Шпанија и веруваме дека тоа воопшто не е тешко да го остварат. Типуваме 2 со квота 2.25 во Mozzart.

Рајо Валекано – Еспањол – 1 @ 2.25 во Bet365

Рајо Валекано важи за едно од најпријатните изненадувања оваа сезона и после 15 изиграни натпревари се наоѓаат на високото шесто место кое всушност е и последното место кое води во Европа. Тимот од Каталонија откако се врати во елитата, една и единствена цел им е да останат и следната сезона тука. Сепак, домаќините во моментов се за нијанса поквалитетни и предлагаме да изиграте 1 со квота 2.25 во Bet365.

Елче – Кадиз – 3+

Како што стојат сега работите, Елче е еден од најсериозните кандидати за преселба во понизок ранг бидејќи моментално оваа екипа е на првото безбедно место кое на крајот на првенството значи и играње во Сегунда наредната сезона. Досега оваа екипа освои само 12 бода колку што има и Кадиз кој се наоѓа на 18-та позиција. И едните и другите овде сакаат да побегнат од дното, па поради тоа ве советуваме да изиграте 3+ со квота 2.70 во 22Bet.

Леванте – Осасуна – 1

Најголемото разочарување на овогодинашното издание на Ла Лига без никаков сомнеж е екипата на Леванте која во овој момент е на последното место на табелата со седум освоени бода. Поразувачки е податокот дека тимот од Валенсија се уште нема ниту една победа во првенството, а во минатото коло беа поразени на гостувањето кај Бетис. Осасуна има многу проблеми во последно време, но и покрај тоа оваа екипа е на 10-то место на табелата и има осум бода повеќе од тимот кој на крајот на шампионатот ќе се пресели во вториот по квалитет ранг на шпанскиот фудбал. Наш предлог е 1 со квота 2.55 во William Hill.

Селта – Валенсија – 3+

После не баш најдобриот старт, впечатокот е дека Селта прикажува се подобри партии како што првенството изминува бидејќи оваа екипа на последните четири дуели не знае за пораз. Во минатото коло славеа против тимот на Алавес со резултат од 1-2. Сега во гости им доаѓа Валенсија која моментално е на 11-то место и покрај Селта и тие не знаат за пораз на последните четири натпревари. Наш предлог за овој дуел е 3+ со квота 2.10 во Mozzart.

Хетафе – Атлетик Билбао – 1

Последниот натпревар од 16-то коло на Ла Лига се игра во предрградието на Мадрид каде што претпоследнопласираниот тим на Хетафе ќе го дочека Атлетик Билбао. Од друга страна гостите во средата беа поразени во заостанатиот натпревар со Реал Мадрид со минимален резултат од 1-0. Голем проблем се натпреварите на гости на Билбао, па затоа сметаме дека домаќините имаат шанса на овој дуел. Предлагаме 1 со квота 3.60 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*