Трипиер обвинет за нелегално обложување

Англиската Фудбалска асоцијација (ФА) го обвини Киеран Трипиер за наводно нелегално обложување, иако фудбалерот на Атлетико Мадрид тврди дека не се обложувал, ниту профитирал од совети за обложување во текот на кариерата.

29-годишниот Трипиер е обвинет за прекршок минатиот јули, периодот во кој го комплетираше трансферот од 20 милиони фунти од Тотенхем во Атлетико Мадрид. Според ФА тој ги прекршил правилата кои им забрануваат на фудбалерите да се обложуваат или да даваат инструкции на други за обложување вклучувајќи информации за трансфери на фудбалери и избор на фудбалери.  Тој има до 18 мај да одговори на обвинувањата.

Трипиер преку соопштение инсистираше дека не се обложувал, ниту профитирал од туѓи облози во кариерата.

„Доброволно соработувам со истрагата на ФА во последните неколку месеци и ќе продолжам со тоа. Сакам да посочам јасно дека додека сум професионален фудбалер, никогаш не сум се обложувал“, вели Трипиер.

Лани, неговиот сонародник Даниел Стариџ доби шестнеделна суспензија и казна од 75.000 фунти за прекршување на правилата, откако му кажал на својот брат за потенцијален трансфер од Ливерпул во Севилја. Неколку месеци подоцна, колумбискиот дефанзивец на Евертон, Јери Мина беше обвинет за учество во рекламирање на компанија за обложување.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*