Судбината е во наши раце: Македонија спремна за големиот меч

Maкедонските ракометари денес во 18:15 часот ќе играат клучен натпревар за пласман во следната фаза против Австрија.

Ние имавме прилика со победа против Чешка да обезбедиме пласман во следната фаза, меѓутоа тоа не се случи бидејќи Чесите беа подобри од нас и не победија, па сега ќе мораме до следната фаза по потешкиот пат.

Македонија сама си ја крои судбината, па ќе бара победа од два-три разлика, а тоа нема да биде лесно бидејќи Австрија е домаќин и одигра одлично во првите два меча.

Калкулациите велат дека ако ја победиме Австрија со два или повеќе голови разлика сигурно одиме во следната фаза, но можеме да се пласираме и со реми доколку Чешка загуби од Украина.

Европското првенство можеме да го продолжиме и со обична победа од еден гол разлика, но во тој случај ќе зависиме од исходот на мечот Украина – Чешка.

Добро е што судбината е во наши раце и си ја кроиме сами, а ова не е прв пат одлучувачкиот натпревар да го играме против Австрија. Пред шест години на ЕП во Данска, Македонија ја совлада Австрија (22-21) и се пласира во вториот круг.

Нека биде така и денес…напред Македонија!

Наш предлог:

Победа за Македонија @ 2.85 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*