Луда трка во Серија А: Седум тима и место кое никој не го посакува!

Во Серија А можеби не видовме борба за шампионската титула која доминантно ја освои Јувентус, но затоа е супер интересно во борбата за опстанок каде што на две кола пред крајот и понатаму се е отворено.

Второлигаши се Киево и Фросиноне кои се веќе отпаднати, а последното место за карта во Серија Б ќе се обидат да го избегнат дури седум екипи – Емполи, Џенова, Удинезе, Парма, Фиорентина, Болоња и Каљари.

Италијанските статистичари пресметале дека во борбата за опстанок во последните две кола постојат точно 177.147 комбинации!

Во најдобра ситуација во овој момент се Каљари, Болоња и Фиорентина со освоени 40 бодови, зад нив следуваат Парма со 38, Удинезе 37, а во најлоша позиција е тимот на Горан Пандев, Џенова и Емполи со 36 и 35 бодови.

Она што ја прави трката за опстанок поинтесна е што во последните кола неколку од овие седум екипи играат меѓусебе.

Токму Џенова на Пандев во преостанатите две кола игра со два конкуренти, прво дома против Каљари, а потоа на гости против Фиорентина.

Италијанците не ни понудија возбудувања за титулата ама затоа борбата за опстанок на „чизмата“ ќе понуди големи возбудувања во финишот од сезоната.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*