НАЈАВА Реал – Баерн: Состави, квоти, интересни факти, предлог тип

Првиот финалист во Лигата на шампиони ќе биде познат вечерва после пресметката меѓу Реал Мадрид и Баерн Минхен на „Сантиаго Бернабеу“.

„Кралевите“ со педност од првиот меч ги дочекуваат Баварците за историско трето финале во последните три години.

Реал Мадрид победи на гостувањето во Минхен со 2:1, но сигурно ги чека тежок реванш на „Сантиаго Бернабеу“, а мечот против Јувентус само покажува дека ќе треба да се борат до последните секунди за пласман во финалето.

Историја и традиција

Традицијата е на страната на Реал Мадрид. Двата тима се сретнале рекордни 26 пати во Лигата на шампиони.Скоро сите дуели на овие два тима биле во елиминациската фаза. Баварците продолжиле понатаму 5 пати, додека „кралевите“ се радувале 6 пати.

Реал Мадрид победи на последните четири меча како гостин против Баерн и општо на последните 6 меча. Посебен мотив на овој натпревар ќе има Кристиано Роналдо, бидејќи на дуелот пред шест дена не постигна гол, што беше прв таков натпревар за него сезонава во Лигата на шампионите.

Повреди и суспензии

Зинедин Зидан нема да може да смета на повредените Иско и Карвахал, па се очекува на нивните места во стартниот тим да бидат Начо и Асенсио.

Кај Баерн Минхен сигурно хендикеп ќе бидат отсуствата на Арјен Робен и Боатенг, кои се поведија на првиот дуел во Минхен. Добра вест за Хејнкес е враќањето на Давид Алаба кој ќе биде стартер на левата бековска позиција.

Интересни факти

-Во секој од последните 8 меча на Реал Мадрид во ЛШ беа постигнати повеќе од 2.5 гола.

-Реал победи на последните четири меча како гостин против Баерн и општо на последните 6 меча.

-Роналдо има постигнато вкупно 7 гола на последните 4 меча против Баерн Минхен и вкупно 9 во 7 натпревари.

-При освојувањето на трофеите во 2000, 2002, 2014 и 2017 година, Реал по патот до финалето го елиминираше Баерн Минхен.

Веројатни состави

Реал Мадрид: Навас – Начо, Варан, Рамос, Марсело – Каземиро, Модрич, Крос – Васкез, Асенсио, Роналдо.

Баерн Минхен: Ултих – Кимих, Суле, Хумелс, Алаба – Мартинез, Алкантара – Хамес, Милер, Рибери – Левандовски.

Квоти и предлог тип

Според букмејкерите Реал Мадрид и е фаворит во овој дуел, па така коефициентот за победа на „кралевите“ според Coinbet24 изнесува 2.30 за реми 3.85 додека за победа на Баерн коефициентот е 2.78

Нашиот предлог тип за овој меч е повеќе од 2,5 гола, а тоа може да го одиграте во Coinbet24  со коефициент 1.93

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*