12-то коло Серија А – Најава и анализа

Серија А после неколку години конечно го врати стариот сјај и оваа сезона е еден од најинтересните шампионати во Европа. Особено е инетресно на врвот каде неколку клуба одлично ја отворија сезоната и му „фрлија ракавица“ на шампионот Јувентус.

12-то коло нема да донесе ниту едно големо дерби на Апенините, но тоа е знак дека водечките екипи немаат право на кикс доколку сакаат да го задржат чекорот за титулата.

Болоња – Кротоне
Домаќините немаат победа на последните три натпревари, додека Кротоне во овој натпревар влегува по големата победа над Фиорентина. Меѓутоа ова ќе биде шанса за тимот на Донадони после трите тешки натпревари (Аталанта, Лацио и Рома) да се врати на победите пред своите гледачи. Кротоне е домашна екипа која не бележи добро резултати на гостувањата, а доказ за тоа е што до сега освои само 1 бод на пет гостувања.

За победа на Болоња највисок коефициент нуди bet365 каде изнесува 1.85. За реми највисок е коефициентот е исто така во bet365 изнесува 3,50 додека за победа на гостинот најдобра понуда дава Marathonbet – 5,60.

Џенова – Самдорија
Ова е едно од 5-те градски дербија во Серија А и секако централен натпревар од 12-то коло. Самдорија во подобра форма го дочекува дербито и на последните четири натпревари оствари три победи, а загуби само на гостувањето кај Интер. Џенова пак нема победа во изминатите три кола, но ова дерби е познато по тоа што никогаш нема фаворит и не е важно на кое место се на табелата.

За победа на Џенова највисок коефициент нуди Unibet и е 2.95, за реми најголем коефициент нуди 1xBet – 3.25, додека за победа на Сампдорија највисок коефициент има во Pinnacle и е 2.67.

Интер – Торино
„Нероаѕурите“ под водство на Спалети сезонава го имаат најдобриот старт во својата историја. Во првите 11 кола Интер запиша дури 9 победи и само два реми натпревари. Поради тоа ентузијазмот кај фановите е на високо ниво и „Џузепе Меаца“ е распродаден. Торино го чека „пекол“ во недела иако мечот се игра во непопуларниот термин од 12:30. Интер е перфектен оваа сезона на домашен терен и има пет победи, додека тимот на Михајловиќ игра променливо и на 6 гостувања има просек (2-2-2).

За победа на Интер највисок коефициент нуди Tempobet – 1.63, за реми најдобрата понуда е во Marathonbet – 4.80, додека за победа на Торино највисок коефициенр има во bet365 – 6.50.

Каљари – Верона
Тимот од Сардинија е домашна екипа и половина од своите бодовите оваа сезона ги освои на домашен терен, додека Верона е на предпослдното место и нема победа на последните четири натпревари. Интересно, тимот на Каљари нема одиграно реми на последните 20 натпревари, а на последните 5 средби имало 3 или повеќе гола.

За победа на Каљари најдобриот коефициент може да го најдете во Maratonbet – 1.98, за реми најдобра понуда има Pinancle- 3.71, додека за победа на Верона најдобар коефициент има во bet365 – 4,50.

Киево – Наполи
Наполи игра одлично оваа сезона и е лидер на табелата со 10 победи и само едно реми. Претходната сезона токму ваквите натпревари беа „камен на сопнување“ за Наполитанците, но оваа сеозна тимот на Сари ги победува тимовите од средината на табелата без многу проблеми. Киево на последните 4 меча победи само во градското дерби и тешко дека ќе може да се надева на бодови против лидерот.

За победа на Киево највисок коефициент нуди Marathonbet-8.70, за реми највисок коефициент има во bwin- 5.00, додека за победа на Наполи највисок коефициент нуди Tempobet – 1.50.

Фиорентина – Рома
Ова е можеби најинтересниот дуел во ова коло и двете екипи доаѓаат во различно разположение. Фиорентина после шокантниот пораз од Кротоне, додека Рома на крилјата на големата победа над Челзи. Домаќините играат ефикасно и постигнале гол на последните шест натпревари, додека Рома има солидна одбрана и нема примено гол на последните три меча. Букмејкерите и даваат блага фаворитска улога на „волчицата“.

За победа на Фиорентина највисок коефициент нуди Pinnacle – 3.08, за реми највисок коефициент има во BetOlimp – 3.70, додека за победа на Рома најдобрата понуда ја нуди Tempobet – 2.43.

Јувентус – Беневенто
Беневенто е најслабиот тим во лигата и се уште нема освоено ниту еден бод, па Јувентус не би требало да има проблеми да стигне до трите бода. „Старата дама“ е пред императив победа бидејќи заостанува 3 бода зад лидерот Наполи и во вакви натпревари ретко греши.

За победа на Јувентус највисок коефициент нуди bet365- 1.06, за реми коефициентот е највосок во Marathonbet – 18.00, додека за победа на Беневенто најдобра е понудата во Bethard 58.75.

Лацио – Удинезе
Лацио е најпријатното изненадување оваа сезона во Серија А и се наоѓа на третото место заедно со Јувентус. Притоа, тимот на Симеоне игра исклучително ефикасно и постигна гол на секој од последните 10 натпревари, а во овој меч доаѓа со серија од 6 последователни победи. Удинезе пак не игра добро на гостувањата оваа сезона и од пет натпревари има 4 порази и само една победа.

За победа на Лацио највисокиот коефициент може да го најдете во Tempobet – 1.36, за реми највисок коефициент нуди Pinnacle – 6.80, додека за победа на Удинезе највисок коефициент има во Bethard 12.50.

Аталаната – СПАЛ
Аталанта оваа сезона игра многу подобро на домашен терен отколку на гостувањата, додека СПАЛ на гостувањата има освоено само еден бод. Екипата на Аталанта загуби во последното коло од Удинезе па сега ќе сака да им се врати на победите пред домашната поблика. Гостинот пак доаѓа поодморен бидејќи Аталанта во четвртокот играше натпревар од Европа Лигата.

За победа на Аталанта највисок коефициент нуди Tempobet – 1.43 за реми највисок коефициент ќе најдете во Pinnacle – 5.63, додека за победа на гостите највисок коефициент има во bwin – 9,50.

Сасуоло – Милан
И покрај големите вложувања тимот на Милан оваа сезона игра под сите очекувања, па сериозно е разнишана позицијата на Монтела. Италијанските медиуми тврдат дека неуспех против Сасуоло ќе значи отказ за тренерот на „росонерите“. Од друга страна пат Сасуоло е „црна точка“ за тимот од Милано, меѓутоа оваа сезона и тие играат лошо и имаат само една победа на последните 5 меча.

За победа на Сасиоло највисок коефициент има во bet365- 3,75, за реми најдобрата понуда ќе ја најдете во Marathonbet – 3.64, додека за победа на Милан највисок коефициент ќе најдете во Тempobet – 2,25.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*