ТИП НА ДЕНОТ (06.07.2024, 18:00) АНГЛИЈА – ШВАЈЦАРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес ќе ги дознаеме последните два патника во полуфиналето на Европското првенство, а ние ќе го анализираме дуелот помеѓу Англија Швајцарија.

Англија игра под очекувањата

Англиската репрезентација пристигна на ова ЕП како прв фаворит за титулата, но не ги оправдува во целост очекувањата. Најпрво го групната фаза имаше бледи изданија, запиша само една победа со минимални 1:0 над Србија. Поради тоа се засилија критиките кон селекторот Саутгејт, кој е посочен како главен виновник за слабата игра. Слабостите најмногу се видоа во осминафиналето каде Англија беше на 30 секунди пред елиминација. Спасителот Белингам постигна фантастичен гол, па Гордиот Албион се пласира во четвртфинале. Белингам после голот направи срамен потег и им го покажа меѓуножјето ма Словаците, па Уефа отвори изтрага. За среќа помина без санкција и ќе игра на овој меч. Квалитетот е на нивна страна, но едноставно мораат да играат подобро бидејќи имаат силен противник.

Швајцарија најпријатно изненадување

Швајцарците уште еднаш покажаа дека се мајстори за големи натпреварувања и знаат дс играат турнирски. Минатото ЕП во осминафиналето ја елиминираа Франција а сега го зедоа скалпот на Италија. Швајцарија е во фантастична форма и има само еден пораз на изминатите 18 натпревари. Самодовербата во тимот е на највисоко ниво, а токму тимскиот дух е главен адут на оваа репрезентација. Сигурно нема лесно да се предадат против фаворизираната Англија и ќе се обидат да ја искористат нивната слаба игра.

Очекување

Квалитетот е на страната на Англија, но Швајцарија е во подобра форма, па очекуваме израмнет дуел кој ќе го одлучат мали детали.

ТИП:

Англија – Швајцарија – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*