ТИП НА ДЕНОТ (27.06.2024, 17:00) ГРОБИНА – ДАУГАВПИЛИС

Тип на денот
Тип на денот

Денес е слободен ден на Европското првенство, па нема голема понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од латвиската лига меѓу Гробина и Даугавпилис.

Гробина се бори за опстанок

Гробина за прв пат игра во летонската елита, па јасно е дека главна цел на овој тим е да избори опстанок. Меѓутоа, тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи се блиску до зоната за испаѓање. После 19 одиграни кола, односно на половина од шампионатот се наоѓаат на 8-то место од 10 екипи во лигата и имаат само бод предност од зоната за испаѓање. Имаат само една победа на последните пет меча и три порази, па јасно е дека тимот не е во добра форма. Единствена предност на овој меч им е домашниот терен, па ќе се обидат да избегнат пораз и реми би бил добар резултат во овој меч.

Даугавпилис далеку од врвот

Овој тим два пати во својата историја бил шампион на Летонија, последен пат во 2013 година, но сега е далеку од своите најдобри денови. Заостанува многу од водечкото трио и се чини дека нема и оваа сезона да ја исполни целта, односно да фати приклучок за излез во Европа. Во моментов не се во добра форма и имаат само една победа на последните пет меча, а особено лошо играат на гости. Зар разлика од противникот имаа поквалитетен тим и се фаворити на овој меч, но тоа не значи многу бидејќи играат слабо на гости. Проблем на овој тим е нападот кој е слабо ефикасен, но имаат поприлично добра одбрана.

Очекување

Гостите се фаворити на овој меч, но домаќините нема лесно да се предадат и ќе се обидат да се надигруваат, а тоа е предуслов за голови на двете страни.

ТИП:

Гробина – Даугавпилис – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*