ТИП НА ДЕНОТ (22.06.2024, 18:00) ТУРЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Европското првенство е во фокусот, па ние за денес ќе го анализираме дуелот помеѓу Турција и Португалија.

Двете репрезентации стартуваа со победа, па ова веријатно ќе биде дуел за првото место во групата, а според квалитетот, Португалија е фаворит.

Турција лансираше нова ѕвезда

Турската репрезентација после одличните квалификации беше фаворит на првиот меч, но не остави многу добар впечаток. Сепак, слободно може да се каже дека Турција ја има новата ѕвезда на европскиот фудбал – Арда Гулер. Тинејџерот со спектакуларен гол донесе победа и стана најмладиот играч кој постигнал гол на деби на Европските првенства. Сега им следува дуел со првиот фаворит во групата, но ќе играат многу порастеретено и без притисок бидејќи веќе запишаа три бода. Сигурно ќе имаат голема поддршка од трибините, бидејќи Турција на овие натпревари ќе игра како дома. Во Германија живеат огромен број на Турци, па нивните навувачи ќе доминираат на трибините.

Португалија мора подобро

Португалците потешко од очекувањата дојдоа до победа против Чешка, а херој беше Консеисао Јуниор со гол во судиското продолжение. Големите ѕвезди предводени од Роналдо не ги опревдаа очекувањата во првиот меч, па ќе мора значително да се поправат против Турција. Иако во квалифиакциите играа одлично, сепак против Чешка покажаа многу слабости во играта. Добро зам селекторот Мартинез е што има широк ростор, многу квалитетни фудбалери на сите позиции, па не е приморан да чека на индивидуални потези од Роналдо.

Очекување

Португалија е фаворит на овој меч, но Турција има квалитетен тим и нема лесно да се предаде, па очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни.

ТИП:

Турција – Португалија – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*