ТИП НА ДЕНОТ (13.06.2024, 21:00)ЕСПАЊОЛ – СПОРТИНГ ХИХОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, ние за вас ќе го анализираме дуелот од шпанскиот плеј оф за пласман во Примера помеѓу Еспањол и Спортинг Хихон.

Еспањол сака експресно да се врати во елитата

Славниот каталонски клуб минатата година испадна од Примера и сака експресно да се врати во елигата. Меѓутоа, Еспањол не успеа директно да обезбеди пласман, иако беше еден од главните фаворити, па ќе мора да игра бараж. Од почетокот на сезоната сите го гледаа Еспаљол како главен фаворит за првото место, но многу лошо ја отвори сезоната. Со доаѓањето на Маноло Гонзалез на кормилото во март тимот заигра многу подобро, но на крајот заврши на четвртото место. Во првиот полуфинален бараж Еспањол победи со 1:0, па обезбеди добар предност и сега е на чекор до финалето. Овај натпревар пред своите гледачи треба само да го потврди пласманот во финалниот бараж.

Хихон нема големи шанси

Хихон минатата сезона едвај се спаси од испаѓање во трета лига, но оваа сезона игра многу подобро. Самиот пласман во бараж за нив е големо достигнување и ќе им биде потребно „чудо“ за да се пласираат во Примера. Во првиот меч пред својата публика најдобро се виде тоа кога беа поразени од Еспањол со 1:0. За волја на вистината Хихон одигра одлично и во поголемиот дел од мечот беа подобар противник. Меѓутоа, не ги искористија шансите, па дојде болна казна во 88-та минута. Сигурно нема лесно да се предадат на овој меч и ќе се обидат да го изненадат Еспањол, иако тоа ќе биде исклучително тешко.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па веруваме дека без поголеми проблеми ќе се пласира во финалето.

ТИП:

Еспањол – Спортинг Хихон – 1 @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*