ТИП НА ДЕНОТ (10.06.2024, 18:00) УГАНДА – АЛЖИР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот ќе бидат африканските квалификации за СП, па ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Уганда и Алжир.

Уганда одлично ги почна квалификациите

Уганда не успеа да се пласира на Африканскиот куп на нации, но сега одлично ги отвори квалификациите на Светско пррвенство. После три одиграни кола има шест освоени бода, две победи и еден пораз, па има ист број на бодови како првопласираниот Алжир. Според квалитетот релано оваа селекција може да се бори за второто место во групата, но тоа нема да биде лесно бидејќи тука е и Гвинеја. Стартуваа со пораз токму од Гвинеја, но потоа запишаа две победи против Сомалија и Боцвана, па сега им следува најтешкиот дуел во групата. Покрај квалитетот и традицијата не е на нивна страна бидејќи против Алжир на последните четири меча имаат три порази.

Алжир нема право на кикс

После слабото издание на Африканскиот куп на нации и пропуштеното претходно Светско првенство, Алжир не смее да потфрли во квалификациите. Одлично почнаа на стартот со две победи и се лидери во групата, па според квалитетот секако се фаворити за првото место. Меѓутоа минатото коло доживеа непријатен пораз од Гвинеја на домашен терен па работите се искомплицираа. Поради тоа нема право на кикс на овој меч и се наоѓа пред императив победа. Ова е репрезентација со големо искуство, но не смее да се опушти бидејќи во групата има незгодни репрезентации како Боцвана и Уганда, а ова воопшто не е лесно гостување.

Очекување

Традицијата и квалитетот се на страната на Алжир, но Уганда нема лесно да се предаде и како преднот ќе го има домашниот терен.

ТИП:

Уганда – Алжир – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*