ТИП НА ДЕНОТ (09.06.2024, 20:45) ИТАЛИЈА – БОСНА ХЕРЦЕГОВИНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот повторно ќе бидат пријателските натпревари, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Италија и Босна Херцеговина.

Колку може Италија на ова ЕУРО?

Италија обезбеди пласман на Европското првенство, но многу потешко од очекувањата. Беше второпласирана во групата и тоа со ист број бодови како Украина и се пласира само поради пообриот меѓусебен дуел. Италија имаше неизвесен пласман се до последниот судиски свиреж во последниот меч. Имаше турбулентни квалификации, со два Селектори и цело време игра топло-ладно, а протов Македонија одигра реми во Скопје. Италија е бранител на трофејот, па иако никогаш не треба да се отпишува, тешко е да се поверува дека може да го одбрани трофејот. Ова е генерална проба пред ЕУРО, има противник по мерка и се наоѓа пред императив победа за да ја зголеми самодовербата пред почетокот на шампионатот.

Босна во исклучително лоша форма

Претходните квалификации БиХ ги заврши на катастрофалното 5-то место со само девет освоени бодови. Има смена на геренации, па оваа репрезентација е далеку од онаа која играше на Мундијал и која се бореше за пласман на секое ЕП. Се наоѓа во катастрофана форма и на последните пет меча запиша пет порази. Поради тоа е апсолутен аутсајдер на овој меч и тешко дека ќе може да избегне пораз. Неодамна имаше смена на селекторот и беше поставен легендарниот Сергеј Барбарез кој на првиот меч беше поразен од Англија со 3:0. Новиот селектор сигурно ќе донесе новитети, но потребно е време за репрезентацијата на Босна и Херцеговина повторно да го врати сјајот.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на Италија и вруваме дека без поголеми проблеми ќе победи на овој меч.

ТИП:

Италија – БиХ – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*