ТИП НА ДЕНОТ (06.06.2024, 21:00) АЛЖИР – ГВИНЕЈА

Тип на денот
Тип на денот

Продожуваат репрезентативните натпревари, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од африканските квалифкации за СП помеѓу Алжир и Гвинеја.

Алжир фаворит во групата

После слабото издание на Африканскиот куп на нации и пропуштеното претходно Светско првенство, Алжир не смее да потфрли во квалификациите. Одлично почнаа на стартот со две победи и се лидери во групата, па според квалитетот секако се фаворити за првото место. Алжир на африканскиот Куп натпреварите ги заврши уште во групната фаза што доведе до незадоволство кај фановите. Ова е репрезентација со големо искуство, но не смее да се опушти бидејќи во групата има незгодни репрезентации како Боцвана и Уганда, па е пред императив победа на овој меч.

Гвинеја се бори за второто место во групата

Гвинеја одлигра одлично на Африкансиот куп на нации каде стигна до четвртфиналето и беше поразена од Конго. Таму оваа репрезентација покажа дека има квалитет и дека со право може да е надева на пласман на Светско првенство. Со оглед на репрезентациите во групата, Гвинеја реално може да се бори за второто место кое води во бараж. Во првите два натпревари освоија три победа, една победа и еден пораз, па моментално се на делба на второто место. Но, допрва почнува тешкиот распоред, а ова е сигурно најтешкото гостување, каде тешко ќе можат да останат непоразени.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на Алжир, па очекуваме домаќинот да ги освои трите бода на овој меч, иако нема да биде воопшто лесно.

ТИП:

Алжир – Гвинеја – 1 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*