ТИП НА ДЕНОТ (03.06.2024, 19:00) ХРВАТСКА – МАКЕДОНИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме пријателскиот дуел помеѓу Хрватска и Македонија.

Храватска голем фаворит

Храватска малку на потежок начин успеа да се пласира на Европското првенство како второпласирана репезентација во групата. Тоа е поради фактот што Турција одигра фантастични квалификации, а „коцкестите“ дозволија еден кикс и тоа против Велс на домашен терен. Меѓутоа, Хрватска е втора репрезентација во светиот и тоа го покажа кога е најпотребно, па не дозволи изненадување. Во моментов се наоѓа во одлична форма и во мартовскиот терен победи на два пријателски меча и тоа против Тунис и Египер. Ова им е генерална пробам пред Европското првенство и сигурно ќе сакаат да победат пред своите гледачи за да ја зголемат самодовербата.

Македонија се уште се бара себе си

После Европското првенство репрезентацијата на Македонија доживеа процес на реконструкција, кој се уште трае. Одигравме лоши квалификации со неколку срамни порази, па атмосферата во тимот се наруши. Заминаа неколку важни фудалери кои беа ветерани во соблекувалната, а селекторот значително ја подмлади репезентацијата. Ремито против Англија во последното квалификациско коло требаше да биде добар старт, но во март одигравме два лоши пријателски меча. Сега имаме силен противник каде тешко се останува непоразен, но сигурно нема да се предадеме предвреме. Ќе ни недостасува Барди и тоа е додатен хендикеп за селекторот Милевски. Со Хрватска имаме лоша традиција и на последните пет меѓусени натпревари дури четири пати бевме поразени.

Очекување

Хрватска е голем фаворит на овој меч, но очекуваме двете репрезентции да играат растеретено, а тоа е предслов за меч со многу голови.

ТИП:

Хрватска – Македонија – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*