ТИП НА ДЕНОТ (30.05.2024, 20:30) СЕНТ ЕТЈЕН – МЕЦ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме бараж дуелот од Лига 1 помеѓу Сент Етјен и Мец.

Сент Етјен сака да се врати каде што припаѓа

Еден од најтрофејните француски клубови е далеку од своите славни денови и игра во втората лига, а целта е да се врати во елитата. Во регуларниот дел од сезоната Сент Етјен заврши на третото место на табелата и не успеа да обезбеди директен пласман во Лига 1. Поради тоа мора да игра бараж. најпрво го елиминира четвртопласираниот тим со победа во еден меч, па се пласира во главниот бараж. Овај дуел се игра во два натпревари, па Сент Етјен ќе мора да го искористи домашниот терен и да обезбеди предност пред реваншот. Тимот е во добра форма и има само еден пораз на последните шест меча, па атмосферата во тимот е добра и целта е да се врати во првата лига.

Мец во голем пад на формата

Мец е еден од најслабите тимови во Лига 1 и целта од стартот на сезоната беше да обезбеди опстанок. На стартот на сезоната почна добро и се држеше долго време надвор од зоната за испаѓање, но во последно време има голем пад на формата. Имено, на последните четири меча доживеа четири порази, не освои ниту еден бод, па заврши на 18-то место. Тоа значи дека ќе мора да игра бараж за да го задржи местото во првата лига. Првиот меч го игра на гости, но тимот е во очајна форма и ќе се обиде да избегне пораз. Игра против еден од наголемите клубови во Франција и го чека пеколно гостување, на терен каде историски е тешко да се победи. Сепак, реваншот го игра на домашен терен и ќе се бори за позитивен резултат на првиот меч.

Очекување

Со оглед на фактот дека се играат два меча очекуваме претпазлива игра на двата тима и со тоа и малку голови.

ТИП:

Сент Етјен – Мец – 0-2г @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*