ТИП НА ДЕНОТ (23.05.2024, 20:45) КАЉАРИ- ФИОРЕНТИНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Фиорентина и Каљари.

Каљари веќе ја оствари целта

Каљари експресно се врати во Серија А после само една сезона помината во втора лига.Главната цел на овој тим беше да обезбеди опстанок во елитата, но сезоната не ја започнаа најдобро. Долго време Каљари беше во опасната зона и освојуваше бодови само на домашен терен. Меѓутоа, во последната третина од сезоната заигра многу подобро и минатото коло со победата над Сасуоло дефинитивно обезбедија опстанок. Поради тоа за нив овој дуел нема резултатско значење, но ќе играат растеретено и без притисок. Треба да се напомене дека најзаслужен за успехот на тимот е тренерот Раниери.

Фиорентина со мислите во финалето на Конференциската лига

Фиорентина во конференциската лига изигра на доста високо ниво во тоа натпреварување и сега обезбедија пласман во финалето каде што ќе можат да се борат за европски трофеј.Јасно е дека до крај фокусот ќе биде само на тој натпревар,  кој е еден од најважните во  поновата историја на клубот. Тоа не само што може да  им  донесе важен трофеј, туку и играње  во Европа следната  сезона. Сепак, Фиорентина сака да ја заврши добро  сезоната во Серија А и да го зачува  осмото  место.Има  протвник по мерка  и сигурно ќе сака со победа да ја заврши сезоната.

Очекување

Квалтетот и традицијата се на страната на Фиорентина, но Каљари игра одлично на домашен терен и нема лесно да се предаде

ТИП:

Каљари – Фиорентина – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*