ТИП НА ДЕНОТ (19.05.2024, 17:00) МАНЧЕСТЕР СИТИ- ВЕСТ ХЕМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде разврската во Премиер лигата, особено мечот помеѓу Манчестер Сити и Вест Хем.

Сити има шанса која не се пропушта

Оваа сезона не почна најдобро за „граѓаните“, кои имаа неколку лоши резултати на стартот. Најголема причина за тоа беа повредните на важните фудбалери. Де Брујне го пропушти првиот дел од сезоната, исто како и Халанд кој долго време беше надвор од терените. Меѓутоа, Сити покажа дека има широк состав, па и без двајцата најдобри фудбалери се задржа на врвот. Тимот на Гвардиола после елимиацијата во ЛШ целосно се насочи кон Премиер лигата каде во последно време има одлични резултати. На последните шест меча запиша шест победи, а најважа секако беше   таа минатото коло против Тотенхем со која се искачи на врвот.  Сега во последното коло тимот на Гвардиола  е  во пол позиција и со победа ќе ја одбрани шампионската  титула. Вест  Хем е  незгоден противник, но тимот наГвардиола игра најдобро кога е најпотребно  и ретко грешки во клучни натпревари.

Може ли Вест Хем да му ја земе титулата на Сити?

Вест Хем минатата сезона играше многу слабо во Премиер лигата, но на крајот стигна до европски трофеј за прв пат во својата историја. Тоа на тимот му даде голема самодверба, па оваа сезона игра солидно и се бореше за излез во Европа. Моментално е на 9-то место на табелата и овој меч за нив  нема резултатско значење.Тимот во последно  време игра во слаба форма,па  стана јасно дека ќе има тренерска смена на лето. На последните пет меча запиша три порази, па тешко дека ќе може да се надева на бодови на  ова гостување. Ова по традиција е тешко гостување за „чеканите“, но сигурно нема лесно да се предадат и ќе се обидат да го расипат славјето  на „граѓаните“.

Очекување

Сити е голем фаворит и се наоѓа пред императив победа, па веруваме дека ќе биде ефикасен и ќе запиша лесна и висока победа.

ТИП:

Манчестер Сити – Вест Хем – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*