ТИП НА ДЕНОТ (17.05.2024, 20:45) ФИОРЕНТИНА – НАПОЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема богата понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Фиорентина и Наполи.

Фиорентина сака да обезбеди излез во Европа

Фиорентина во минатата сезона не се прослави кој знае колку во Серија А бидејќи и покрај големите амбиции завршија на осмото место на табелата, но поради фактот што Јувентус не беше дел од европските натпреварувања, Фиорентина го зеде нивното место во конференциската лига. Тие изиграа на доста високо ниво во тоа натпреварување и сега обезбедија пласман во финалето каде што ќе можат да се борат за европски трофеј.Јасно е дека до крај фокусот ќе биде само на тој натпревар,  кој е еден од најважните во  поновата историја на клубот. Тоа не само што може да  им  донесе важен трофеј, туку и играње  во Европа следната  сезона. Сепак, Фиорентина сака да ја заврши добро  сезоната во Серија А и да го зачува  осмото  место.

За Наполи сезоната одамна е завршена

Актуелниот шампион на Италија оваа сезоа е најголемо разочарување. Воопшто не  личи на тимот од минатата сезона и Наполи моменатлно се наоѓа на 9-то место на табелата. Во октомври беше направена тренерска смена после лошиот старт на сезоната, но со доаѓањето на Мацари резултатите само станаа полоши. Потоа пристигна нов тренер, но тешко дека нешто ќе може да се спаси од оваа сезона. Наполи сепак не е далеку од местата кои водат во Европа, па до крајот на сезоната ќе има за цел да обезбеди пласман во Лига на Конференции. Меѓутоа, прашање е дали клубот го интересира играњето во тоа натпреварување, а со оглед на резултатите во последно време најверојатно ќе остане без пласман во Европа.Наполи на последните пет меча нема победа и освои само три бода, па тешко дека ќе го поправи тој просек на ова тешко гостување.

Очекување

Според формата и домашниот терен Фиоретина е фаворит на овој меч, но ние очекуваме отворен и ефикасен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Фиорентина – Наполи – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*