ТИП НА ДЕНОТ (14.05.2024, 21:00) ТОТЕНХЕМ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, сепак сите очи на фудбалска Европа ќе бидат насочени кон Лондон, каде Тотенхем го пречекува Манчестер Сити.

Овој заостанат натпревар се игра на коло пред крајот и ќе го одлучи шампионот, бидејќи ако Сити победи се ќе биде во негови раце во последното коло, во спротивно Арсенал ќе биде во пол-позиција.

Дали Тотенхем ќе изигра за најголемиот ривал?

Тотенхем на стартот на сезоната беше најпријатно изненадување и во еден момент беше на лидерското место на табелата. Со заминувањето на Кејн клубот не доведе адекватна замена, па не се очекуваа добри резултати од тимот оваа сезона. Меѓутоа, новиот тренер пријатно изненади, изгради солиден тим и сега се бори за Топ 4 и билет за Лигата на шампиони. После малиот пад на формата тимот се консолидира и моментално се наоѓа на 5-то место на табелата, но со натпревар помалку од четвртопласираниот тим. Поради тоа  се  наоѓа пред императив победа бидејќи има шанси да стигне до Топ 4 само со евентуална победа на овој меч. Сепак емоциите се поделини, бидејќи фановите не сакаат  да победат   и така да му  направат услуга  на  најголемиот  ривал Арсенал да ја  освои титулата.Тоа го  прави овој натпревар уштепоитересен и поеизвесен.

Сити ретко греши во клучни натпревари

Оваа сезона не почна најдобро за „граѓаните“, кои имаа неколку лоши резултати на стартот. Најголема причина за тоа беа повредните на важните фудбалери. Де Брујне го пропушти првиот дел од сезоната, исто како и Халанд кој долго време беше надвор од терените. Меѓутоа, Сити покажа дека има широк состав, па и без двајцата најдобри фудбалери се задржа на врвот. Тимот на Гвардиола после елимиацијата во ЛШ целосно се насочи кон Премиер лигата каде во последно време има одлични резултати. На последните пет меча запиша пет победи, па слободно може да се каже дека повторно e фаворит за титулата, бидејќи со победа на овој заостанат натпревар ќе се искачи на врвот. Ова секако клучен натпревар за исходот  на сезоната бидејќи ако Сити не победи судбината на титулата ќе  биде во рацете на Арсенал. Традицијата  вели  дека  тимот наГвардиола игра најдобро кога е најпотребно  и ретко грешки во клучни натпревари, па поради тоа е фаворит. Сепак, ова по традиција е тешко гостување за „граѓаните“.

Очекување

Со самиот факт што ова е натпревар кој ќе го одлучи шампионот, очекуваме неизвесе меч кој ќе се игра под голем притисок и ќе го одлучиваат мали детали.

ТИП:

Тотенхем – Манчестер Сити – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*