ТИП НА ДЕНОТ (05.05.2024, 15:00) БРАЈТОН – АСТОН ВИЛА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Брајтон и Астон Вила.

Брајтон не е на нивото на минатата сезона

Брајтон минатата сезона постигна историски успех и успеа да избори пласман во Европа, а оваа сезона само потврди дека тоа не било случајно. И покрај фактот што заминаа многу важни фудбалери тренерот Де Зерби сепак ги опревда очекувањата и во Лига Европа се претстави одличо. Во Премиер лигата моментално се наоѓа на 12-то место на табелата, но треба да се напомене дека тимот е во многу лоша форма на последните пет меча запишатри порази, па тоа доведе до пад на табелата. Сепак, Брајтон игра одлично на домашен терен и е секогаш незгоден против фаворитите, особено ако го потценат. Ова е натпревар во кој тимот на Де Зерби конечно  гледа шанса да ја прекине лошата  серија,а домашниот терен ќе биде голема предност. Брајтон сега игра  без спортски императив, но растеретено и без притисок, па сигурно ќе сака да се натпреварува.

Клучен натпревар за Астн Вила

Астон Вила на почетокот на сезоната беше најпријатното изненадување во Премиер лигата и во еден момент беше на лидерската позиција. Јасно беше дека овој тим не може да се бори за врвот, па дојде до очекуван пад на формата и тимот моментално се наоѓа на четвртото место на табелата. Емери одлично го води тимот, па сега амбициите се зголемија и Астон Вила сигурно до крајот на сезоната ќе се бори за место во Топ 4, но тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Астон Вила е во добра форма откако на последните три меча запиша две победи и тоа една на гости кај Арсенал. Сега има незгодно гостување и тоа само три дена после тешкиот натпревар воЛигата на конфереции. Меѓутоа, Астон Вила не се предава и приоритет е да остане на четвртото место, па ова може да биде клучен натпревар и со победа ќе бидат чекор поблиску.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па очекуваме возбудлив и ефикасен меч со многу голови.

ТИП:

Брајтон – Астон Вила –3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*