ТИП НА ДЕНОТ (03.05.2024, 20:45) ТОРИНО – БОЛОЊА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солдична понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Торино и Болоња.

Торино веќе ја оствари целта

Торино игра според очекувањата оваа сезона и има реални шансише да се бори за излез во Европа.Но, на последните пет меча запиша само една  победа и се наоѓа на 10-то место, па сега заостанува многу од местата кои водат во Европа. Генерално „биковите“ ја оостварија првата цел, а  тоа  е  обезбедување на опстанок, но  очигледно не можеа да појдат чекор подалеку и да обезбедат пласман во Европа.  Добро ја отворија сезоната, но во последно време имаат голем пад на формата.Тренерот Јуриќ нема проблем со повредени играчи, а домашниот терен може да биде голема предност.Сега на гости им  доаѓа најголемото откритие во Серија  А оваа сезона, па сигурно тоа ќе биде мотив повеќе  да се покажат во вистинското светло.  Притоа, играат  растеретено  и без притисок, а тоа сигурно ќе биде предност за Торино.

Болоња игра историска сезона

Болоња е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Серија А и моментално се наоѓа на четвртото на табелата.Тиаго Мота одлично го води тимот и слободно  може да се каже дека ова е историска сезона за Болоња бидејќи е блиску да обезбеди пласман во Лигата на шампиони. Самодовербата во тимот е голема и се наоѓа во исклучително добра форма , па на последните пет меча нема пораз, иако минатото коло одигра само реми со Удинезе. Болоња сигурно до крајот на сезоната ќе се бори за пласман во Топ 4, но оваа сезона и 5-то место води во ЛШ.  Сепак, тимот е многу блиску и до третото место и со победа на овој меч може да го престигне ЈУвентус на табелата. Ова по традиција е тешко гостување, но  Зиркзе и дружината ќе се обидат да одиграат барем реми.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел помеѓу два тима кои ќе се борат за победа. Торино ја има предноста на домашен терен, но квалитетот е на страната на Болоња.

ТИП:

Торино – Болоња – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*