ТИП НА ДЕНОТ (02.05.2024, 20:30) ЧЕЛЗИ – ТОТЕНХЕМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме заостанатиот дуел во Премиер лигата помеѓу Челзи и Тотенхем.

Челзи без резултатски императив

Ова е уште една промашена сезона на Челзи, кој имаше катастрофална претходна сезона каде и покрај енормните вложувања остана без пласман во европските натпреварувања. Пристигна нов тренер, имаше промени во тимот, па секако очекувањата од овој тим сезонава беа многу поголеми. Меѓутоа, „сините“ многу лошо ја отворија сезоната, па иако подоцна заиграа подобро, сепак се на средина на табелата и впечатокот е дека и оваа сезона ќе биде „фрлена“. Минатото коло одиграа реми со Астн Вила,  а претходно запишаа катастрофален пораз од Арсенал со високи 5:0, па самодовербата на тимот е на најниско ниво. Меѓутоа, Челзи е квалитетен тим, а тоа најмногу се гледа во дерби натпреварите каде никогаш лесно не ја продава својата кожа. Притоа, ова е локално лондонско дерби, па ќе сака да ги израдува навивачите на домашен терен со победа.

Тотенхем не се откажува од Топ 4

Тотенхем на стартот на сезоната беше најпријатно изненадување и во еден момент беше на лидерското место на табелата. Со заминувањето на Кејн клубот не доведе адекватна замена, па не се очекуваа добри резултати од тимот оваа сезона. Меѓутоа, новиот тренер пријатно изненади, изгради солиден тим и сега се бори за Топ 4 и билет за Лигата на шампиони. После малиот пад на формата тимот се консолидира и моментално се наоѓа на 5-то место на табелата, но со два натпревари помалку од четвртопласираниот тим. Поради тоа  се  наоѓа пред императив победа бидејќи има реални шанси да стигне до Топ 4.Во моментов не е во добра форма и на последните два меча запиша два порази, па ова може да биде  клучен меч оваа сезона. По традиција ова е едно од најтешките гостувања за Тотенхем, но Челзи оваа сезона не е на препознатливото ниво.

Очекување

Ова дерби е секогаш неизвесно и богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат и дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Челзи – Тотенхем – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*