ТИП НА ДЕНОТ (27.04.2024, 21:00) АСТОН ВИЛА – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Премиер лигата помеѓу Астон Вила и Челзи.

Астон Вила во добра форма

Астон Вила на почетокот на сезоната беше најпријатното изненадување во Премиер лигата и во еден момент беше на лидерската позиција. Јасно беше дека овој тим не може да се бори за врвот, па дојде до очекуван пад на формата и тимот моментално се наоѓа на четвртото место на табелата. Емери одлично го води тимот, па сега амбициите се зголемија и Астон Вила сигурно до крајот на сезоната ќе се бори за место во Топ 4, но тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Астон Вила е во добра форма откако на последните два меча запиша победи и тоа една на гости кај Арсенал. Сега дома го пречекува Челзи и натпреварите со лондонските сини се секогаш тешки и непредвидливи, но ќе се обиде да го искористи домашниот терен и со победа ќе биде чекор поблиску до целта.

Челзи без императив на овој меч

Слободно може да се каже дека ова е уште една промашена сезона на Челзи, кој имаше катастрофална сезона каде и покрај енормните вложувања остана без пласман во европските натпреварувања. Пристигна нов тренер, имаше промени во тимот, па секако очекувањата од овој тим сезонава беа многу поголеми. Меѓутоа, „сините“ многу лошо ја отворија сезоната, па иако во последно време играат многу подобро, сепак се на средина на табелата и впечатокот е дека и оваа сезона ќе биде „фрлена“. Минатото коло запишаа катастрофален пораз од Арсенал со високи 5:0, па самодовербата на тимот е на најниско ниво. Меѓутоа, Челзи е квалитетен тим, а тоа најмногу се гледа во дерби натпреварите каде никогаш лесно не ја продава својата кожа. Сигурно нема лесно да се предаде на овој меч, иако нема спортски императив за добар резултат.

Очекување

Домашниот терен и формата ја прават Астон Вила благ фаворит, но Челзи е квалитетен тим, па верувама дека ќе биде меч со голови на двете страни.

ТИП:

Астон Вила – Челзи – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*