ТИП НА ДЕНОТ (25.04.2024, 21:00) БРАЈТОН – МАНЧЕСТЕР СИТИ 

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во центарот на вниманието секако ќе биде дуелот од Премиер лигата помеѓу Брајтон и Манчестер Сити.

Брајтон е незгоден на домашен терен

Брајтон минатата сезона постигна историски успех и успеа да избори пласман во Европа, а оваа сезона само потврди дека тоа не било случајно. И покрај фактот што заминаа многу важни фудбалери тренерот Де Зерби сепак ги опревда очекувањата и во Лига Европа се претстави одличо. Во Премиер лигата моментално се наоѓа на средина на табелата, но треба да се напомене дека тимот е во многу лоша форма на последните четири меча освои само два бода, па тоа доведе до пад на табелата. Сепак, Брајтон игра одлично на домашен терен и е секогаш незгоден против фаворитите, особено ако го потценат. Сигурно нема лесно да се предаде на овој меч и ќе направи се за да остане непоразен, иако тоа воопшто нема да биде лесно.

Сити пред императив победа

Манчестер Сити повторно e фаворит за титулата, бидејќи со победа на двата натпревари кои ги има помалку од лидерот ќе се искачи на врвот.Меѓутоа, оваа сезона ќе биде многу потешко бидејќи покрај Арсенал на титулата атакува и Ливерпул. Оваа сезона не почна најдобро за „граѓаните“, кои имаа неколку лоши резултати на стартот. Најголема причина за тоа беа повредните на важните фудбалери. Де Брујне го пропушти првиот дел од сезоната, исто како и Халанд кој долго време беше надвор од терените. Меѓутоа, Сити покажа дека има широк состав, па и без двајцата најдобри фудбалери се задржа на врвот. Тимот на Гвардиола после елимиацијата во ЛШ целосно се насочи кон Премиер лигата каде во последно време има одлични резултати. Иако ова не  е лесно гостување за никој  тим во лигата, сепак „граѓаните“ играат најдобро кога е најпотребно.

Очекување

Сити е голем фаворит на овој меч и веруваме дека ќе ги освои трите бода, но очекуваме многу ефикасен меч.

ТИП:

Брајтон – Манчестер Сити –3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*