ТИП НА ДЕНОТ (24.04.2024, 21:00) АТАЛАНТА – ФИОРЕНТИНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес имаме голем број на интересни натпревари кои ќе се играат ширум Европа, а за вас овој пат го анализиравме дуелот помеѓу Аталанта и Фиорентина што е воедно и реванш дуел од ½ финалето на италијанскиот куп. Во првиот дуел кој беше изигран во Фиренца, победник беше Фиорентина со резултат 1-0.

Аталанта заслужува трофеј во оваа сезона

Во претходната седмица многу се зборуваше за овој тим, а причина за тоа беше победата и елиминацијата на Ливерпул во рамките на Лига Европа. Во реваншот беа поразени со минимален резултат од 1-0, но тоа не значеше многу, бидејќи овој тим имаше предност стекнато уште во првиот дуел. Сега им преостанува да го победат и Марсеј, па да се најдат во финалето од Лига Европа. Што се однесува до Серија А, мора да кажеме дека има реални шанси за пласман во ЛШ бидејќи се наоѓаат на шестото место на табелата со само еден бод помалку за разлика од екипата на Рома. За крај ќе кажеме дека тимот кој ќе освои Лига Европа, автоматски се пласира и во ЛШ, па навистина шансите за овој тим се огромни.

Може ли Фиорентина да го издржи притисокот?

Фиорентина во минатата сезона не се прослави кој знае колку во Серија А бидејќи и покрај големите амбиции завршија на осмото место на табелата, но поради фактот што Јувентус не беше дел од европските натпреварувања, Фиорентина го зеде нивното место во конференциската лига. Тие изиграа на доста високо ниво во тоа натпреварување и сега обезбедија пласман во ½ финалето каде што силата ќе ја мерат со екипата на Клуб Бриж. Во Серија А играат слично како лани и повторно во прашање им е доведен пласманот во европските купови. Добро е тоа што стигнаа до ½ финалето од италијанскиот Куп и во реваншот влегуваат со минимална предност.

Очекување

Сите во Бергамо сакаат нивниот тим да стигне до ситуација да се бори за трофеј, а за тоа ќе мора да го победат најпрво тимот на Фиорентина во рамките на овој дуел.

ТИП:

Аталанта – Фиорентина – 1 @ 1.78 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*