ТИП НА ДЕНОТ (23.04.2024, 21:00) АРСЕНАЛ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Премиер лигата помеѓу Арсенал и Челзи.

Арсенал сака да остане на врвот

Арсенал минатото коло оствари победа на гостувањето кај Вулверхемптон и се врати на врвот од Премиер лигата со ист број на бодови. Ситуацијата е таква што буквално секој бод може да биде кучен во трката за титулата, па јасно е дека ова дерби може да го одлучи шампионот.Тимот на Артета е во одлична форма и на последните шест меча запишаа четири победи, еден пораз и едно реми. Тимот на Артета игра феноменално, нападот е исклучително расположен, а домашниот терен сигурно ќе биде голема предност. Ова е еден од најтешките натпревари за Арсенал до крајот на сезоната, па со евентуална победа ќе бидат чекор поблиску до титулата.

Челзи ја крена формата во последно време

Челзи имаше катастрофална сезона каде и покрај енормните вложувања остана без пласман во европските натпреварувања. Пристигна нов тренер, имаше промени во тимот, па секако очекувањата од овој тим сезонава беа многу поголеми. Меѓутоа, „сините“ многу лошо ја отворија сезоната, па иако во последно време играат многу подобро, сепак се на средина на табелата и впечатокот е дека и оваа сезона ќе биде „фрлена“. Меѓутоа, Челзи е квалитетен тим, а тоа најмногу се гледа во дерби натпреварите каде никогаш лесно не ја продава својата кожа. Арсенал е историски голем ривал на „сините“, па сигурно ќе направат се за да ги спречат во освојување на титулата.

Очекување

Арсенал е фаворит според формата и квалитетот, но нивните меѓусебни натпревари се секогаш неизвесни и богати со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Арсенал – Челзи – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*