ТИП НА ДЕНОТ (22.04.2024, 20:45) МИЛАН – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, но во фокусот секако ќе биде миланското дерби помеѓу Милан и Интер.

Ова дерби може да биде историско затоа што со победа Интер и официјално ќе ја слави титулата пред фановите на градскиот ривал, па Милан ќе направи се за да избегне такво сценарио.

Милан не ги исполни очекувањата

Милан оваа сезона не ги оправдува очекувањата и во Серија А многу заостанува зад лидерот, па трката за Скудетото веќе одамна е завршена. Неодамна беше елиминиран и од Европа Лигата од Рома, па дефинитивно „росонерите“ сезоната ќе ја завршат без трофеј. Тоа ќе значи и заминување на Пиоли на лето и тренерска смена. Сега целта е да се задржи второто место на табелата, што нема да биде така тешко, Меѓутоа, ова дерби е од исклучително значење за „росонерите“ бидејќи сакаат да го одложат славјето на градскиот ривал и тоа да не се случи пред нивните фанови. За тоа Милан ќе треба да избегне пораз, а секако мотив треба да биде и високиот пораз во првиот дел од сезоната. Меѓутоа, Милан во последно време има лоши резултати против Интер и е со разнишана самодоверба.

Интер сака да слави Скудето пред навивачите на Милан

Интер игра фантастична сезона и е многу блиску до титулата, па тоа е само прашање на време. „Нероаѕурите“ се во фантастична форма и во серија на победи, а оваа сезона особено добро играат во дерби натпреварите, на голема радост на фановите. Тимот е разочаран поради елиминацијата од Лигата на шампиони каде беше елиминиран од Атлетико после изведување на пенали. Меѓутоа, во Серија А игра одлично и Инзаги има голем ростер на фудбалери, а оваа сезона и нема големи проблеми со повреди. Интер е пред императив победа не само поради престиж, туку ова е можност да се слави титулата пред 70.000 протвнички навивачи. Во првиот дел од сезоната „нероаѕурите“ победаија со високи 5:0 и се во серија од пет победи против градскиот ривал, па самодовербата е на највисоко ниво.

Очекување

Миланското дерби е секогаш непредвидливо, но исто така и возбудливо и богато со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Милан – Интер – 3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*