ТИП НА ДЕНОТ (20.04.2024, 20:30) ВУЛВЕРХЕМПТОН – АРСЕНАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Вулверхемптон – Арсенал.

„Волците“ без притисок

Минатата сезона беше многу лоша за „волците“ кои до последно коло се бореа за опстанок и успеаа да останат во елитата. Оваа сезона почна многу подобро и тимот изненади со неколку позитвни резултати. Меѓутоа, потоа следуваше пад на формата, па и пад на табелата, но впечатокот е дека оваа сезона многу полесно ќе ја оствари целта. Моментално се наоѓа на 11-то место на табелата, но на последните четири меча нема победа и овој меч доаѓа во незгоден момент за тимот. Сепак „волците“ играат растеретено и без притисок , а гостување на Арсенал е додатен мотив. Домашниот терен секако ќе биде предност и Вовлс сигурно ќе сакаат да останат непоразени.

Арсенал без право на кикс

Арсенал минатото коло доживеа неочекуван пораз на домашен терен од Астон Вила и направи чекор назад во трката за титулата. Но, се уште ништо не е загубено за „топџиите“ и сигурно до крај ќе се бори за титулата. Пред неколку дена доживеа пораз и од Баерн и беше елимниран од Лигата на шампиони, па сега нема право на кикс.„Топџиите“ моментално се наоѓаат на второто место на табелата, со два бода помалку од лидерот Сити. Тимот на Артета е во одлична форма и на последните шест меча запишаа четири победи, еден пораз и едно реми. Тимот на Артета игра феноменално, нападот е исклучително расположен , но ова по традиција е тешко гостување и може да се покаже како клучен натпревар.

Очекување

Според квалитетот и формата Арсенал е фаворит на овој меч, но Волците нема лесно да се предадат па очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни.

Вулверхемптон – Арсенал – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*