ТИП НА ДЕНОТ (19.04.2024, 20:45) КАЉАРИ – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема многу понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Каљари и Јувентус.

Каљари на добар пат да ја оствари целта

Тимот од Сардинија експресно се врати во Серија А после само една година помината во Серија Б, па сега главната цел оваа сезона ќе биде опстанок во елитата. Каљари лошо ја отвори сезоната, но како одминуваше сезоната игра се подобро. Најсилен адут на овој тим е домашниот терен и најголем дел од бодовите ги освојува дома, но тоа е и хендикеп, бидејќи Каљари нема ниту една победа на гости. Минатото коло тимот на Раниери остана непоразен на гости кај Интер со што потврди дека е во добра форма. Притоа тоа ја крена самодовербата во тимот, па сигурно ќе сака позитивен резултат против уште еден фаворит. Каљари моментално е на 14-то место на табелата и е на добар пат да обезбеди опстанок.

Јувентус без право на кикс

Јувентус добро ја отвори сезоната и долго време беше на второто место на табелата. Во првата полусезона дури му беше конкурент на Интер и се сметаше како претендент за Скудетото, меѓутоа потoа следуваше пад на формата. Јувентус моментално се наоѓа во криза, има само една победа на последните шест меча, па падна на третото место на табелата. Сепак, тренерот Алегри потенцираше дека главната цел на „старата дама“ оваа сезона е да обезбеди пласман во Лигата на шампиони, а тимот е многу блиску до ја обезбеди таа цел. Ова е по традиција е тешко гостување за „старата дама“, која сега нема право на кикс бидејќи може да го загрози и третото место на табелата. Минатото коло одигра реми против градскиот ривал, па сега е момет конечно да се врати на победите. Јувентус е на чекор и до пласман во финалето на Купот, а трофеј во тоа натпреварување може да ја спаси сезоната.

Очекување

Според квалитетот Јувентус е фаворит на овој меч, но Каљари игра одлично на домашен терен и нема лесно да се предаде.

ТИП:

Каљари – Јувентус – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*