ТИП НА ДЕНОТ (14.04.2024, 17:30) АРСЕНАЛ – АСТОН ВИЛА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Премиер лигата помеѓу Арсенал и Астон Вила.

Клучен натпревар за Арсенал

Арсенал минатата сезона ја загуби титулата токму во овој период од сезоната, па знае дека ова може да биде клучен натпревар во сезоната. „Топџиите“ моментално се наоѓаат на второто место на табелата, но со натпревар помалку, па со победа на овој меч ќе се вратат на врвот. Тимот на Артета е во одлична форма и на последните шест меча запишаа пет победи и едно реми. Топџиите“ до крај ќе се борат за долгоочекуваната титула, но тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема.Тимот на Артета игра феноменално, нападот е исклучително расположен , а одбраната е стабилна, а домашниот терен сигурно ќе биде голема предност.

Астон Вила во многу лоша форма

Астон Вила на почетокот на сезоната беше најпријатното изненадување во Премиер лигата и во еден момент беше на лидерската позиција. Јасно беше дека овој тим не може да се бори за врвот, па дојде до очекуван пад на формата и тимот моментално се наоѓа на четвртото место на табелата. Емери одлично го води тимот, па сега амбициите се зголемија и Астон Вила сигурно до крајот на сезоната ќе се бори за место во Топ 4, но тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема. Астон Вила е во многу лоша форма и на последните пет меча има само една победа, па овој меч доаѓа во многу незгоден момент за клубот од Бирмингем. По традиција Астон Вила игра лошо на Емирати, но сигурно нема лесно да се предаде.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал, а тоа е предуслов за возбудлив меч со голови на двете страни.

ТИП:

Арсенал – Астон Вила – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*