ТИП НА ДЕНОТ (13.04.2024, 18:00) ТОРИНО – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме градското дерби од Серија А помеѓу Торино и Јувентус.

Торино брка излез во Европа

Торино игра над очекувањата оваа сезона и има реални шанси да се бори за излез во Европа. На последните пет меча има само еден пораз и се наоѓа на 9-то место, но не заостанува многу од местата кои водат во Европа. Генерално „биковите“ во последно време играат добро и сигурно до крај ќе се борат за пласман во Европа. Ова е најважниот натпревар во сезоната за Торино, па со позитивен исход сигурно ќе се подобри атмосферата во тимот и ќе му даде ветер во грб. Тренерот Јуриќ нема проблем со повредени играчи, а домашниот терен може да биде голема предност.Иако треба да се напомене дека Торино во последните пет меѓусебни натпревари има четири порази од Јувентус.

Јувентус во лоша форма

Јувентус и покрај сите проблеми кои ги имаше, добро ја отвори сезоната и долго време беше на второто место на табелата. Во првата полусезона дури му беше конкурент на Интер и се сметаше како претендент за Скудетото, меѓутоа потпа следуваше пад на формата. Јувентус моментално се наоѓа во криза, има само една победа на последните шест меча, па падна на третото место на табелата. Сепак, тренерот Алегри потенцираше дека главната цел на „старата дама“ оваа сезона е да обезбеди пласман во Лигата на шампиони, а тимот е многу блиску до ја обезбеди таа цел. Мотивот против градскиот ривал е секогаш голем, а традицијата вели дека Јувентус е голем фаворит и во последно време често излегува како победник во градските дербија.

Очекување

Градските дербија се секогаш неизвесни и ги одлучуваат мали детали, па очекуваме така да биде и овој пат со голови на двете страни.

ТИП:

Торино – Јувентус – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*