ТИП НА ДЕНОТ (12.04.2024, 20:45) ЛАЦИО – САЛЕРНИТАНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Лацио и Салернитана.

Промашена сезона за Лацио

Лацио многу лошо ја отвори сезоната и беше големо разочарување на почетокот на сезоната. Играњето на два фронта си го донесе данокот, но тимот како што одминува сезоната е се подобар. Моментално се наоѓа на 8-то место, vо последните пет меча Лацио запиша три порази и малку се оддалечи од целта, па сега му останува да се бори за излез во Европа.Слабите резултати доведоа до големи турбуленции во тимот, па тренерот Сари си поднесе оставка. Пристигна нов тренер, Тудор кој дебитареше со голема победа против Јувентус, па тоа ја подигна атмосферата во тимот. Меѓутоа, минатото коло загуби од најголемиот ривал Рома во градското дерби, па сега се наоѓа пред императв победа. Според квалитетот очекувањата на навивачите беа многу поголеми оваа сезона, па слободно може да се каже дека ова е промашена сезона за Лацио, кој до крајот ќе се бори за пласман во Лига Европа или Конференциската лига.

Салернитана со една нога во втора лига

Салернитана е на последното место на табелата и се поблиску до преселба во втора лига. Иако главна цел на овој тим е да избори опстанок во Серија А уште од самиот старт се виде дека тешко ќе успее во таа цел. Салернитана многу лошо ја отвори сезоната и од почетокот е на последно место на табелата и долго чекаше за првиот бод. Потоа следуваше период на подобри резултати, па впечатокот беше дека работите тргнаа на подобро. Меѓутоа, Салернитана повторно падна во криза и сега е во серија од четири порази на последните шест меча. Салернитана сигурно ќе биде ориентирна на дефанзива и ќе се обиде да избегне пораз, но Лацио е пред императив победа и ќе биде многу мотивиран.

Очекувања

Лацио е голем фаворит на овој меч и веруваме дека лесно ќе дојде до победата, притоа таа ќе биде изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Лацио – Салернитаа – 3+ @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*