ТИП НА ДЕНОТ (06.04.2024, 18:00) РОМА – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде едно од најголемите градски дербија во Европа помеѓу Рома и Лацио.

Рома не се откажува од Топ 4

Рома многу лошо ја отвори сезоната играше толо-ладно и јасно беше дека оваа сезона нема да можеда се бори за големи цели или трофеи. Цената за слабите резултати ја плати Жозе Мурињо, кој доби отказ па на негово место седна легендата Де Роси.Тоа донесе позитивни промени и Рома заигра многу подобро и помотивирано со новиот тренер. На последните пет меча „волчицата“ запиша три победи и две ремија па се искачи на петтото место на табелата и поради тоа сега е пред императив победа. Сега Рома е во трка за место кое води во Лигата на шампини, притоа се пласира во четвртфиналето од Лига Европа, каде исто така има големи амбиции. Ова е натпревар на сезоната за римските клубови, па мотивот е секогаш на највисоко ниво. Рома е во моментов во подобра позиција и благ фаворит во дербито.

Лацио е далеку од целта

Лацио многу лошо ја отвори сезоната и беше големо разочарување на почетокот на сезоната. Играњето на два фронта си го донесе данокот, но тимот како што одминува сезоната е се подобар. Моментално се наоѓа на 7-то место, vо последните пет меча Лацио запиша три порази и малку се оддалечи од целта, па сега заостанува цели 11 бода од четвртто место.Слабите резултати доведоа до големи турбуленции во тимот, па тренерот Сари си поднесе оставка. Пристигна нов тренер, Тудор кој дебитареше со голема победа против Јувентус, па тоа ја подигна атмосферата во тимот. Лацио до крајот ќе се бори за излез во Европа, па овој меч од повеќе аспекти може да се покаже како клучен. Со евентуална победа на најголемиот ривал може да има одлучна завршница на сезоната. Во полуфиналето на Купот загуби со 2:0 од Јувентус, но не се откажува во реваншот и тоа сигурно е главна цел до крајот на сезоната.

Очекување

Ова е едно од најголемите градски дербија и е секогаш непредвидливо, па ретко кога победува тимот кој е главен фаворит. Очекуваме неизвесен дуел со малку голови.

ТИП:

Рома – Лацио – 0-2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*