ТИП НА ДЕНОТ (05.04.2024, 21:00) ЛИЛ – МАРСЕЈ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од француската Лига 1 помеѓу Лил и Марсеј.

Може ли Лил до билет за Лигата на шампиони

Лил пред три години успеа да ја земе титулата пред ѕвездениот тим на ПСЖ. Тоа беше големо изненадување, но овој клуб има одличен скаутинг и веќе подолго време е на врвот на францускиот фудбал. Јасно е дека Лил нема тим да се бори за титулата, но главна цел е пласман во Лигата на шампиони. Моментално се наоѓа на четвртото место и заостанува само три бода од Топ 3, па до крајот го чека грчевита борба. Ова е дерби дуел против директен конкурет, па може да се покаже како клучен дуел оваа сезона. Со евентуална победа Лил ќе се доближи до целта, а домашниот терен секако ќе биде предност. Лил важи за домашен тим и ретко губи бодови на домашен терен, а пред две кола го совлада Ленс, кој исто така е директен конкурент. Тимот се наоѓа во добра форма, но кокуренцијата за Топ 3 е многу голема, па нема право на кикс.

Марсеј е во мала криза

Марсеј минатата сезона ја заврши на третото место на табелата што на овој тим му донесе пласман во Лигата на шампиони. Меѓутоа, не успеа да ги мине квалификации, па мораше да игра во Лига Европа, а тоа значи дека оваа сезоа од самиот старт не е успена. Моментално Марсеј се наоѓа на седмото место на табелата и заостанува цели 10 бода од третото место кое води во ЛШ. Притоа, тимот е во мала криза па запиша порази на последните два меча, а сега му следува тешко гостување каде ретко освојува бодови. Треба да се напомене дека многу повеќе се очекуваше од Марсеј оваа сезона со оглед на квалитетот што го има. Марсеј игра многу лошо на гостувањата оваа сезона, па ќе се обиде да го поправи тој тренд.

Очекувања

Дуелите на овие два тима се секогаш неизвесни и ги одлучуваат мали детали, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Лил – Марсеј – ГГ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*