ТИП НА ДЕНОТ (04.04.2024, 21:15) ЧЕЛЗИ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложувањ, а во фокусот секако ќе биде големото дерби од Премиер лигата помеѓу Челзи и Манчестер Јунајтед.

Дуел на два тима кои ги одбележаа последните две децении во Премиер лигата, но во последните години не се на врвот, а оваа сезона и двата тима играат под очекувањата, особено

Челзи ја крена формата

Челзи имаше катастрофална сезона каде и покрај енормните вложувања остана без пласман во европските натпреварувања. Пристигна нов тренер, имаше промени во тимот, па секако очекувањата од овој тим сезонава беа многу поголеми. Меѓутоа, „сините“ многу лошо ја отворија сезоната, па иако во последно време играат многу подобро, сепак се на средина на табелата и впечатокот е дека и оваа сезона ќе биде „фрлена“. Меѓутоа, Челзи е квалитетен тим, а тоа најмногу се гледа во дерби натпреварите каде никогаш лесно не ја продава својата кожа. Домашниот терен сигурно ќе биде голема предност и целта е да се победи големиот ривал и да се освојат три бода. Челзи веќе долго време не знае за пораз и тоа ја крена самодовербата на тимот.

Може ли Јунајтед до Топ 4?

Јунајтед минатата сезона конечно избори пласман во Топ 4 и се врати во Лигата на шампиони, па оваа сезона се очекуваше исчекор на „црвените ѓаволи“. Меѓутоа, тимот не ги оправдува очекувањата до сега како во Премиер лигата, така и во Лигата на шампиони. Јунајтед моментално се наоѓа на шестото место на табелата и заостанува 9 бода од четвртото место, но со два меча помалку. Меѓутоа, тимот моментално  не е во добра форма. Имено, „црвените ѓаволи“ на последите четири меча имаат само една победа, што е премалку за тим со таков квалитет. Поради тоа немаат повеќе право на кикс и мораат што побрзо да ја поправат формата и да започат серија на доби резултати, но ова е по традиција едно од најтешките гостување за Јунајтед. Иако нема лесно да се предадат, јасно е дека ќе биде тешко да се освојат трите бода.

Очекување

Формата е на страната на Челзи, а домашниот терен исто така, но овие натпревари се секогаш непредвидливи, па очекуваме и овој пат да биде така.

ТИП:

Челзи – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*