ТИП НА ДЕНОТ (30.03.2024, 20:45) ФИОРЕНТИНА – МИЛАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Фиорентина и Милан.

Фиорентина брка излез во Европа

Фиорентина одлично ја отвори сезоната и беше едно од најпријатно изненадување во Серија А. Меѓутоа, моментално се соочува со пад на формата, на последните пет меча запиша само една победа, па падна на 8-то место на табеалета. Пласман во Лига Европа е реална опција за овој тим, но сите во Фиренца потајно се надеваат дека оваа сезона може да се стигне до Топ 4 и пласман во Лигата на шампиони, а тоа ќе биде многу тешко. „Виолетовите“ оваа сезона имаат голем континуитет во натпреварите со тимовите од горниот дел и играат одлично. На последните два домашни натпревари запишаа победа против Лацио и одиграа реми со Рома, па самодовербата во тимот е голема. Сега на гости им доаѓа еден од најсилните тимови во лигата, па со евентуална победа значително ќе ги зголемат шансите за пласман во Европа.

Милан сака да го задржи второто место

Милан оваа сезона не ги оправдува очекувањата и во Серија А многу заостанува зад лидерот, па трката за Скудетото веќе одамна е завршена. Росонерите играат топло-ладно оваа сезона, но во последно време најдоа континуитет и влегоа во серија на добри резултати. Милан влезе во серија од три победи по ред и ги искористи киксовите на Јувентус, па се искачи на второто место на табелата. Сега целта секако ќе биде да се задржи ова место, а „росонерите“ играат добро и во Лига Европа, каде за противник ја добија Рома. Главна цел ќе биде пласман во финалето на ЛЕ, а за четири дена ги чека важен меч со „волчицата“, па сигурно тоа ќе им биде во мислите. Во последно време Милан има добри резултати против Фиорентина и победи на три од поседните четири меѓусебни натпревари.

Очекување

Дуел на два тима кои играат отворен фудбал и по традиција нивните натпревари се возбудливи и богати со голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Фиорентина – Милан – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*